Autor
Kategorie:
Různé

Elektronická komunikace/17

Hrou na pomezí sportu a turistiky je aktivita zvaná geocaching. Spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazý-vané cache (česky psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Při hledání se používají turistické přijímače GPS nebo jiné navigace či mobilní...

Hrou na pomezí sportu a turistiky je aktivita zvaná geocaching. Spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazý-vané cache (česky psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice. Při hledání se používají turistické přijímače GPS nebo jiné navigace či mobilní zařízení. Člověka zabývajícího se geocachingem označujeme slovem geocacher, česky též geokačer nebo jen kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Fandové geocachingu využívají rozcestník geocaching.com, který obsahuje všechny podstatné informace a systém pro správu objevených »pokladů«. Každý uživatel má k dispozici svůj zápisník, v němž vidí historii svých nálezů.

Geocaching je sportem v tom ohledu, že jde o jakousi orientační turistiku, občas s prvky horolezectví či jeskyňářství. Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turistic-ky navštěvovaná. Tím pádem jde o originální a levný prostředek propagace neobvyklých míst. V popisu cache (listing) jsou uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Geocaching tedy má rovněž edukativní roli.

V Česku je geocaching velmi oblíben a často celé rodiny tráví víkendy hledáním »pokladů«. Zahraniční turisté se u nás této zábavě věnují také, proto ji lze elegantně využít v marketingové komunikaci. Na některých frekventovaných místech se na tzv. odlov keše doslova čeká ve frontě.

Mnozí lidé si za cíl svých výletů vybírají místa, kde ještě »nelovili«, proto je dobré připravit pro ně širší škálu míst potenciální návštěvy. Keše vznikají spontánně a zakládají je běžní fandové této zábavy. Určitě však není proti pravidlům hry vytvořit jakási oficiální místa, kam by návštěvníky nepřiváděly nejen turistické zajímavosti, ale i možnost věnovat se geocachingu.

Česká komunita geocacherů má svůj on-line rozcestník na serveru geocaching.cz. K dispozici je diskusní fórum s mnoha tématy, informace o zajímavých programech, webech, chystaných setkáních, mapa všech keší na českém území atd. Uživatelé si také mohou vygenerovat mapku nálezů.

Geocaching poutavě spojuje svět technologií a přírody. Na své si tedy přijdou ti, kteří potřebují v ruce svírat nějaké mobilní zařízení, i ti, jež se rádi toulají přírodou. Geocaching jim dá cíl cesty a představí zajímavosti.

Popularitu geocachingu zajímavě využil např. Národní park Šumava. Zatím poslední aktivitou bylo vypuštění dvou »cestovních brouků« (travel bugs) do sítě schránek. Načasování akce vyšlo v roce 2010 shodou okolností do hlavní části jarního rojení kůrovce. Tyto dva »poklady« cestují po různých schránkách po republice a možná se zatoulají i do zahraničí.

Pravým obdobím pro rozjetí aktivit v geocachingu jsou prázdniny, kdy se po republice pohybují pokladů chtiví turisté v daleko větších počtech než jindy. Pro města, vesnice a zajímavá místa je to signál, že je budou opět navštěvovat skupinky podivných lidí s navigací v ruce, nenápadně si prohlížející okolí. Geocaching je jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit, proč se do něho nezapojit?

JAN HANDL

ICT publicista

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *