Elektronickou žádost o řidičský průkaz využívají lidé nejčastěji v Praze, Brně a Plzni

Zažádat si o řidičský průkaz z domova, bez ohledu na úřední hodiny, se slevou na správním poplatku a ušetřit jednu cestu na úřad i peníze. Již více než tři roky je taková možnost k dispozici řidičům v České republice. Za tuto dobu využilo takzvané ePodání více než 150 tisíc řidičů, kteří o řidičák žádali přes Portál dopravy nebo Portál občana. Nejvíce tuto možnost využívají řidiči v Praze, Brně a Plzni.

 

„Elektronická žádost o řidičský průkaz patří mezi nejvyužívanější služby v oblasti digitálních dopravních agend. O nový doklad je možné žádat nejen v případě plánované výměny, ale také pokud dojde k odcizení, ztrátě či změně osobních údajů,“ říká ministr dopravy Martin Kupka a připomíná, že ve všech těchto případech lze využít zkrácené pětidenní lhůty vyřízení.

 Kromě ušetření jedné cesty na úřad a možnosti žádat o nový doklad kdykoli z domova, ePodání také celý proces žádosti urychluje. Systém automaticky předvyplní všechny známé informace o žadateli, a to včetně nejnovější fotografie a podpisu. Uživatel si už jen nastaví kontaktní údaje, přes které bude přijímat notifikace, pokud je již nemá zadané v Registru obyvatel, a úřad, kde si průkaz převezme.

Oceněná pomoc řidičům

 Elektronická žádost o řidičský průkaz byla také opakovaně oceněna odbornou veřejností. V roce 2021 byl projekt oceněn jako úspěšný projekt eGovernmentu, v roce 2022 získal čestné uznání projektu Český zavináč.

Nabídka služeb Portálu dopravy zahrnuje také například možnost zjistit si stav bodového konta a nastavit si notifikace pro případ jeho změny, stáhnout výpis z evidenční karty řidiče, zjistit platnost řidičského průkazu, zobrazit informace o všech historicky vlastněných nebo provozovaných vozidlech či zjistit stav tachometru automobilů. Portál dopravy nabízí také spoustu služeb pro kapitány, letce nebo milovníky drážní dopravy.

Letos v únoru došlo k rozšíření funkcionalit, mezi které patří například elektronické žádosti o změnu vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla, vydání doplňkové tabulky s registrační značkou, zápis silničního vozidla do registru vozidel nebo možnost získat bezplatně výpisy z registru vozidel.

Rozšiřování funkcionalit Portálu dopravy pokračuje. Chystá se například jeho zpřístupnění pro právnické osoby nebo novinky v agendě vozidel. Připravují se ale také novinky v agendě řidičů, jako je elektronická žádost o kartu řidiče do digitálního tachografu či elektronická úhrada správních poplatků.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down