Autor
Kategorie:
Různé

Elektronický zastávkový označník svědčí i Kamenici

KAMENICE Moderní elektronický zastávkový označník (EZO) slouží od loňského října v Kamenici v okrese Praha-východ. Jak potvrdil její místostarosta Jiří Česal, obec hradila jen elektropřípojku, ostatní náklady zaplatil Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID), instalaci označníku...

KAMENICE

Moderní elektronický zastávkový označník (EZO) slouží od loňského října v Kamenici v okrese Praha-východ. Jak potvrdil její místostarosta Jiří Česal, obec hradila jen elektropřípojku, ostatní náklady zaplatil Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID), instalaci označníku zajistil jeho výrobce – firma APEX spol. s r. o., Jesenice.

Označník, vyrobený z ocelových profilů je vybaven vysoce svítivým 19palcovým LCD displejem, který pod třívrstvým bezpečnostním sklem zobrazuje aktuální informace o odjezdu jednotlivých linek včetně jejich případného zpoždění. EZO je bezdrátově připojen k internetu, a jízdní řády se v něm tak automaticky aktualizují, stejně jako se pravidelně synchronizuje reálný čas panelu. Přes internet lze rovněž z kteréhokoliv místa měnit data i řídicí software panelu. Pro nevidomé cestující je EZO vybaven hlasovým modulem – výstupem. Po zmáčknutí tlačítka příjemný ženský hlas čte jednotlivé informace na displeji.


Podle Ing. Petra Vojtěcha, vedoucího obchodního úseku společnosti APEX Jesenice, mají o elektronické zastávkové označníky stále větší zájem jak dopravci a ROPID, tak obce a města.

Protože dopravci už vybavují své autobusy systémy průběžného sledování polohy vozidla, není z pohledu výrobce problém EZO doplnit tak, aby mohl sdělovat, za jak dlouho každý autobus skutečně přijede. Místostarosta Kamenice potvrdil, že lidé v obci si označník pochvalují. »Jeho přínosem je i to, že dopravcům nejsou ničeny či přelepovány jízdní řády – a pokud k tomu přece jen dojde, má cestující k dispozici okamžitou informaci, jaký spoj kam jede, včetně případného zpoždění či poruchy. »Přál bych podobná zařízení pro všechnavytížená nástupní místa nejen v naší obci,« uzavřel Jiří Česal.

EZO byl pro Kamenici v okrese Praha-východ vyroben společností APEX Jesenice.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *