01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ERÚ shrnul doporučení k e-aukcím energií

Manuál Doporučení k elektronickým aukcím energie byl letos v lednu vydán Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Úřad jím reagoval na výsledky analýzy, jejíž zpracování si zadal u nezávislé poradenské společností ENA. Analýza se opírala i o výsledky říjnového dotazníkového průzkumu ERÚ ke zkušenostem...

Manuál Doporučení k elektronickým aukcím energie byl letos v lednu vydán Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Úřad jím reagoval na výsledky analýzy, jejíž zpracování si zadal u nezávislé poradenské společností ENA. Analýza se opírala i o výsledky říjnového dotazníkového průzkumu ERÚ ke zkušenostem měst a obcí s e-aukcemi energií (viz též Mohou energetické eAukce pro domácnosti nést i rizika?, Moderní obec č. 11/2013).

Příručka, která je vyvěšena na stránkách ERÚ (www.eru.cz) v rubrice Aktuality, může být zajímavá také pro radnice. Města a obce totiž sice nejsou pořadateli e-aukcí energií pro občany, nicméně organizování těchto on-line systémů pro nákupní výběrová řízení na svém území často podporují ve snaze umožnit občanům dosáhnout na aktuálně nejvýhodnější ceny energií na trhu. Kromě výhod, jež e-aukce mohou přinést také domácnostem v podobě úspor výdajů za energie, je však třeba znát i možná rizika.

Manuál proto upozorňuje na skutečnost, že podpisem smlouvy s pořadatelem e-aukce se zájemce o e-aukci vystavuje riziku, neboť se zavazuje k budoucímu podpisu smlouvy s dodavatelem, který mu není předem znám. Zájemce tak předem nezná oslovené dodavatele ani jejich kompletní nabídku. Kvalita dodavatele je takřka vždy posuzována pouze podle nejnižší ceny. Spolehlivost dodavatele, jednání jeho zástupců, dostatečné personální a technické zázemí potřebné k zajištění všech činností ani další služby nejsou předmětem kritérií pro výhru e-aukce.

Také z analýzy, kterou pro Energetický regulační úřad vypracovala poradenská společnost ENA, vyplývá, že smlouva s pořadatelem e-aukcí může obsahovat další podmínky, závazky budoucího zákazníka či sankce. Sankce dodavatelů bývají většinově určeny jen pro odběratele a zahrnují nejrůznější položky na hraně morálky.

Přitom snížení ceny v rámci e-aukcí již nemusí být tak zásadní: Ceny energií totiž obecně klesají, a proto i meziroční srovnání ceníků v rámci e-aukcí bývá velmi zavádějící. Jak se v manuálu z dílny ERÚ upozorňuje, například ceny za rok 2012 byly všeobecně vyšší než v roce 2013 - k »úspoře« na straně domácnosti by proto došlo i bez změny dodavatele. Dodavatel má navíc vliv výhradně na neregulovanou část ceny energie (v případě elektřiny jde o asi 45 % a v případě zemního plynu přibližně o 75 % z celkové ceny) - přesto se často uvádí výpočet úspory z celkové ceny energie, neboť vyznívá procentuálně lépe.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down