Experimentárium, vědeckotechnický park v Otrokovicích, je otevřen všem školám

Elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárnu a scanner, termo kameru a další zajímavé pomůcky a přístroje nabízí Experimentárium, které provozuje Střední průmyslová škola Otrokovice. Cílem je představit dětem a mládeži zábavnou formou svět vědy a techniky a motivovat je ke studiu polytechnických oborů. Otevřeno je všem školám. Pro jejich zástupce pořádá aktuálně Zlínský kraj sérii workshopů, kde se mohou s chodem Experimentária seznámit.

Už téměř devět let funguje na Střední průmyslové škole Otrokovice jedinečný vědeckotechnický park Experimentárium, kde se lze přesvědčit o tom, že věda může být zajímavá, hravá a inspirativní. Navštěvovat jej přitom mohou i žáci ostatních škol. Právě pro jejich zástupce pořádá v těchto týdnech Zlínský kraj sérii workshopů nazvaných „Objevuj, poznávej a uč se hrou“.

„Otrokovické Experimentárium využívají žáci nejen ze Zlínského kraje, ale i z jiných krajů, a dokonce ze zahraničí. Přesto ještě stále mnoho pedagogů nemá tušení, že mohou se svými žáky Experimentárium navštívit, za účelem všeobecného vzdělávání nebo i konkrétního výukového programu zaměřeného například na robotiku, matematiku, fyziku či chemii. Proto jsme oslovili mateřské a základní školy ve Zlínském kraji a uspořádali pro ně exkurze v Experimentáriu včetně dopravy zdarma tam i zpět. Celkem se během dvou měsíců vystřídá v Experimentáriu na tři stovky zájemců. Mám radost, že tato naše aktivita vzbudila tak velký ohlas,“ uvedla radní Zlínského kraje pro školství Zuzana Fišerová.

Hlavním posláním otrokovického Experimentária je motivovat mladou generaci ke studiu polytechnických oborů, zvláště těch, které využívají nejmodernější technologie. Tvoří jej soubor osmi expozic zaměřených na konkrétní vědní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie nebo obráběcí stroje. Na návštěvníky čeká množství herních a zábavných vzdělávacích pomůcek, přístrojů a vybavení. K dispozici je například elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárna a scanner, termo kamera a další pomůcky sloužící k demonstraci různých fyzikálních a přírodovědných jevů, například přístroj pro chemickou analýzu – ionosep. Expozice jsou koncipovány tak, aby se co nejvíce přiblížily praktickému životu. Žáci mohou se všemi přístroji a zařízeními pracovat.

Kromě exkurzí pro žáky organizuje Experimentárium také například příměstské tábory pro děti v době prázdnin. Zájemci z řad veřejnosti jej mohou navštívit např. během Dnů otevřených dveří nebo Noci alchymistů.

Sérii workshopů realizuje Zlínský kraj v rámci projektu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje III.*

/tz/

Foto: Otakar Hofr

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down