Finále soutěže o titul Historické město roku je letos napínavější

Oproti dosavadním zvyklostem soutěže o titul Historické město roku, kdy bylo ještě před konáním slavnostního závěrečného ceremoniálu na Pražském hradě jasno o trojici finalistů, zůstává letos vše napínavé až do poslední minuty.

Soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón (MPR/MPZ) neboli o titul Historické město roku odměňuje města a obce za jejich snahu o záchranu a obnovu památkového fondu na jejich území a slaví své kulaté, dvacáté výročí.

Připomeňme, že poprvé se Cena udílela v roce 1995, kdy ji získaly východočeské Svitavy. Od roku 1996 se předává pravidelně u příležitosti slavnostního setkání, jež je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel. Od roku 1997 se toto shromáždění pořádá ve Španělském sále Pražského hradu.

USPĚJÍ OSTŘÍLENÍ ÚČASTNÍCI FINÁLE, NEBO NOVÁČCI?

Z 51 přihlášek, které byly do soutěže doručeny loni na podzim, vybrala odborná hodnoticí komise letošní čtrnáctku finalistů. Oproti minulým ročníkům však průběh slavnostního finále dozná změnu.

»Letos se všechny tři instituce, které Cenu zřizují, dohodly, že se dopředu nebudou vyhlašovat tři nominovaná města, ale že se budou prezentovat všichni krajští vítězové,« upozorňuje Mgr. Květa Vitvarová, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. »Aby vše bylo napínavější, bude na závěrečném slavnostním ceremoniálu oceněno všech čtrnáct krajských vítězů. Následně se vyhlásí Cena ministryně pro místní rozvoj, kterou získají dvě města, a potom teprve celkový vítěz.«

A která města uspěla v krajských kolech a mají stále šanci na nejvyšší metu včetně finanční odměny? Z regionu hlavní město Praha je to Městská část Praha2, za kraj Jihočeský jsou to Prachatice, na Karlovarsku uspěl Bečov nad Teplou, v Královéhradeckém kraji přímo jeho metropole Hradec Králové, na Liberecku město Frýdlant, v Pardubickém kraji Chrudim, v Plzeňském Klatovy, ve Středočeském kraji Kutná Hora a na Ústecku Kadaň. Vysočinu reprezentuje Třebíč, kraj Jihomoravský město Boskovice, z Olomouckého kraje zaujal Lipník nad Bečvou, v Moravskoslezském kraji město Příbor a ve Zlínském kraji Valašské Meziříčí.

Redakce časopisu Moderní obec, letitého partnera soutěže, udělí během slavnostního finále na Pražském hradě, které letos připadá na 17. duben, jednomu ze čtrnácti finalistů také svou cenu.

Kdo a kdy předává Cenu Programu regenerace?

Zřizovateli Ceny o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s českým národním komitétem ICOMOS a kanceláří prezidenta republiky. Letošní finále se uskuteční ve čtvrtek 17. dubna.

Více na novém webu: www.historickasidla.cz

Šanci na získání titulu Historické město roku 2013 má i Valašské Meziříčí (viz foto). Držitel titulu bude vyhlášen 17. dubna v Praze.

FOTO: archiv města Valašské Meziříčí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *