Flašinet žije! V Praze se na příští týden chystá IV. ročník mezinárodního festivalu flašinetářů

Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos připravilo už IV. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 8. srpna 2017. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10 hodin v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, ve 14 hodin na Kampě u Karlova mostu a v 19 hodin v Českém muzeu hudby.

Na jednodenním festivalu Flašinet žije! se potkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí od 10 hodin zaznějí tóny klasických skladeb. Na Kampě si pak od 14 hodin kolemjdoucí budou moci vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a sami si vyzkoušet hraní na tento mechanický nástroj.

Festival bude v 19 hodin ukončen v Českém muzeu hudby koncertem kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje, tzv. pianoly.

Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.

Letos už 9. ročník festivalu Flašinet žije! navazuje nejenom na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů, jako je například Liberecký flašinetář (9.–11. srpna) a mnoha dalších.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv NM

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down