Autor
Kategorie:
Různé

FORUM MUNICIPAL 2014. Jaké bylo? Úspěšné!

Více než stovka starostek a starostů se v první polovině března v Seči na Chrudimsku zúčastnila druhého ročníku Kongresu místní samosprávy FORUM MUNICIPAL 2014.

Série zajímavých přednášek byla postavena na výrazných osobnostech, jako je advokát Tomáš Sokol, ředitel Transparency International David Ondráčka, zakladatel zcela nového oboru »technika duševní práce« David Gruber nebo Miroslav Kubánek z pelhřimovské radnice. A ovšemže také na zakladatelce kongresu a jeho »duši« Janě Zwyrtek Hamplové, která se dlouhodobě specializuje na právo ve veřejné správě a už téměř rok vykonává i funkci starostky Mohelnice.

Právě Jana Zwyrtek Hamplová se i v souvislosti s říjnovými komunálními volbami zevrubně věnovala úloze místních médií ve volební kampani, stejně jako problematice ochrany osobnosti starosty, musí-li čelit pomluvám a dehonestujícím akcím.

Miroslav Kubánek patrně mnohé účastníky kongresu zaskočil sdělením, že v Pelhřimově skutečně žádné krematorium nemají. Ale především detailně pojednal o úskalích a nástrahách aplikace zákona o volbách do zastupitelstev obcí.

Tomáš Sokol na příkladu několika nových trestních kauz, v nichž figurují zástupci místních samospráv, poukázal na často podceňovanou možnost, že na základě udání může Policie ČR šetřit konkrétní kroky starosty, rady i zastupitelstva obce. Proto se vyplatí předem vytipovávat kritické body rozhodování, podrobně zdůvodňovat k nim předkládané materiály, důsledně využívat expertní stanoviska a neváhat experty přizvat i k projednání »kritických bodů« v radě nebo zastupitelstvu. Dojde-li přece jen k policejnímu šetření, pak je nepodceňovat v domnění, že »jsem přece nic špatného neučinil a pravda musí nakonec vyjít sama najevo«.

David Gruber, autor už 57 odborných publikací, účastníkům akce poskytl řadu praktických rad, jak zvládat stres a konflikty, dobře komunikovat a veřejně vystupovat.

Na téma Kupování hlasů jako forma volební korupce pohovořil David Ondráčka. Podle jeho slov právě korektnost prověří i nadcházející říjnové komunální volby.

Po letošním úspěchu FORA MUNICIPAL je už dnes znám termín jeho příštího ročníku: 10.-11. 3. 2015 tedy opět v Seči!

Tomáš Sokol si připravil přednášku Nové trestní kauzy aneb Nedejte se odradit.

Miroslav Kubánek podal praktický výklad zákona o volbách do zastupitelstev obcí.

Hotel Jezerka v Seči 11. a 12. března ovládlo více než sto starostek a starostů.

Na večerním programu vystoupila i česká revivalová kapela ABBA World Revival.

David Gruber zaujal jako řečník, ale také coby autor mnoha publikací. Zájemců o ně i s jeho podpisem nebylo málo.

Ač sama aktivní přednášející, Jana Zwyrtek Hamplová pozorně sledovala i ostatní řečníky. Zde spolu s Davidem Ondráčkou.

Společnost CFIF – Czech Credit Bureau, kterou v Seči zastupoval Luděk Mácha, obcím mj. nabízí ekonomický iRating.

Partnerem kongresu byla také společnost Libros. Libor Václavík v Seči představil i služby jejího Centra bezpečné jízdy.

FOTA: MARTIN ŠPUNDA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *