Kategorie:
Různé

Fotopast jako nástroj prevence vandalismu? Funguje to!

O fotopastech, které původně sloužily pro pozorování zvěře, slyšíme a čteme stále častěji v souvislosti s jejich úspěšným nasazením v tažení proti vandalismu a krádežím. Ostatně o zkušenostech s jejich využitím např. v Rumburku informovalo březnové vydání Moderní obce*.

K masovému rozšíření fotopastí proti lidem, kteří nerespektují pořádková pravidla, přispěly v loňském roce dva faktory: zcela neviditelné osvětlení pro noční záběry a možnost okamžitého odeslání pořízených snímků díky síti GSM.

FOTOPASTI ZACHYTÍ »HŘÍŠNÍKY« I V NOCI

Neviditelné osvětlení pracuje na vlnové délce 940 nm, jež je lidskému oku zcela neviditelná. Světlo této vlnové délky má sice menší účinnost než dříve používané osvětlení ve slabě viditelném spektru 850 nm, ale nejnovější fotopasti od firmy UO Vision už nabízejí solidních 15 m dosvitu i v pásmu 940 nm. Tato vzdálenost také odpovídá maximálnímu dosahu pohybových PIR čidel.


Ta pracují na principu snímání teploty a pohybu objektu. Nejsou tedy aktivována např. pohyby větví apod., pokud se tyto nepohybují před tepelným zdrojem. S určitým procentem falešných aktivací je však třeba počítat. Omezit jejich počet lze správným umístěním fotopasti, která by neměla být orientována proti slunci a jiným zdrojům tepla. Také lze omezit citlivost PIR čidla.

NA MOBIL, E-MAIL ČI REPORTEM

Denní snímky nebo krátká videa jsou barevné a jejich ostrost je od jednoho metru do nekonečna. Noční snímky jsou černobílé a limitované délkou dosvitu. Každý snímek a video mají přiexponovány údaje o datu a času pořízení a někdy i další údaje jako teplota, fáze Měsíce apod. Při použití více fotopastí lze přiexponovat i kód jejich umístění. Záběr objektivu se obecně pohybuje od 45 do 50°.

Pořízené snímky se ukládají na SD kartu a u fotopastí s GSM modulem se posílají současně jako MMS, nebo levněji službou GPRS. Zatímco MMS se doručuje na mobil i na e-mail, v případě GPRS jde o internetový přenos a cílovou adresou může být jen e-mail. V obou případech lze zasílat údaje na více adres či telefonních čísel. Tam kde není třeba okamžitá reakce, je možné nechat zasílat denní report, jakousi svodku o tom, kolik záběrů bylo během 24 hodin pořízeno.

Fotopast s GSM modulem rovněž upozorní na vybité baterie a další překážky v provozu. Pokud není přenos snímků požadován, postačí verze bez GSM modulu, která je téměř o polovinu levnější.

NAPÁJENÍ, UMÍSTĚNÍ, ZABEZPEČENÍ

K napájení fotopastí slouží běžné tužkové baterie či akumulátory. Při použití lithiových baterií se jejich životnost počítá v řádu měsíců až jednoho roku, záleží na typu baterií, počtu snímků a venkovní teplotě. Fotopasti mají konektor pro externí napájení.

Fotopast je nejlépe umístit 6-10 m od středu sledovaného prostoru v nadhledu 3-4 m, což zlepší funkci PIR a kvalitu nočních snímků (část světla se odrazí od země). Vyšší poloha znesnadní i možnost objevení, poškození či odcizení. Proti tomu jsou fotopasti kódovány a lze je dovybavit ochrannými kovovými boxy a lanovými zámky.

JAKÉ JSOU NOVINKY

Nejoblíbenějším modelem při potírání přestupků a kriminality byl dosud Acorn 5210 MM. Vedle neviditelného světla zaujal i stavebnicovou konstrukcí – GSM modul lze připojovat a odpojovat podle potřeby. Přestože je to propracované zařízení, přichází letos výrobce s ještě lépe vybaveným modelem Acorn 6210 MM. Ten zaznamená i zvuk, video natáčí v HD kvalitě a umožňuje cyklický zápis na SD kartu, kdy při jejím naplnění nejnovější zápis přepíše nejstarší.

Letošním rokem vstupuje na český trh firma UO Vision, jejíž fotopasti jsou velice robustní a kromě snadné obsluhy (s českým menu) nabízejí řadu inovací, jejichž výsledkem jsou noční záběry nevídané kvality.

ALTERNATIVA VŮČI KAMERÁM

Běžná cena fotopasti bez GSM modulu je asi 5-6 tisíc korun, s GSM modulem 8-10 tisíc korun. I se sadou baterií, SD kartou a zabezpečením jde o velice přijatelné finanční částky ve srovnání s kamerovými systémy. Fotopast je navíc mobilní a její umístění nelze předvídat. Preventivní účinek je nesporný a vynaložená investice se zúročí.

TOMÁŠ KUBA
Fotopast.cz

Záběry pořízené fotopastmi zachytí detaily (tváře i »espézetky«), datum, přesný čas pořízení, příp. i teplotu a fázi Měsíce.

FOTO: ARCHIV AUTORA

*Kam nedohlédnou kamery

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *