Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Fotopasti slaví úspěch. Nově je testují v Bruntálu

Tak jako jiná města a obce, i Bruntál a Hradec Králové se snaží posilovat bezpečnost obyvatel a chránit jejich a obecní majetek. Pomáhají jim při tom v první řadě městské kamerové dohlížecí systémy, ale též tzv. fotopasti, digitální fotoaparáty, které se automaticky aktivují, jestliže se v okolí...

Tak jako jiná města a obce, i Bruntál a Hradec Králové se snaží posilovat bezpečnost obyvatel a chránit jejich a obecní majetek. Pomáhají jim při tom v první řadě městské kamerové dohlížecí systémy, ale též tzv. fotopasti, digitální fotoaparáty, které se automaticky aktivují, jestliže se v okolí hlídaného místa vyskytne pohyb.

Prostřednictvím dotace z Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra se městu Bruntál podařilo letos v lednu rozšířit kamerový systém o jednu kameru. Ta po dohodě s Policií ČR monitoruje Jiráskovu ulici, jež je místem častého ničení dopravního značení, vyvracení kontejnerů či poškozování zaparkovaných vozidel. Vedle toho však město nasadilo i tři fotopasti, které hlídají mj. areál s aktuálně nevyužívanými objekty před zloději, sběrači kovů či vandaly.

»Postupnými kroky posilujeme bezpečnost a věřím, že tato opatření mohou být vhodným nástrojem,« komentoval starosta Bruntálu Ing. Petr Rys, MBA. Náklady na rozšíření kamerového systému a pořízení fotopastí činí 148 tisíc korun, přičemž město hradilo 10 procent z této částky.

V Hradci Králové sbírají zkušenosti s fotopastmi už od jara 2011. Další tři páry získali královéhradečtí strážníci loni v listopadu díky daru Hradeckých služeb, smluvního partnera města v oblasti nakládání s odpady. Dar odsouhlasila i rada města, které má ve společnosti majetkovou účast.

»Jednotlivé sady instalujeme v lokalitách s předpokládanou protiprávní činností,« sdělil Miroslav Hloušek, ředitel tamní městské policie. V součinnosti se správním orgánem a v některých případech i ve spolupráci s Policií ČR a Městskými lesy se postupně daří odhalovat a postihovat pachatele. »Fotopasti se osvědčily a jednoznačně přispěly například k odhalení osob zakládajících černé skládky. Podařilo se identifikovat i zloděje dřeva či dokonce nelegální manipulace se zbraní,« doplnil Miroslav Hloušek.

Pořízení tří sad fotopastí po dvou kamerách stálo přes 40 tisíc korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *