01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fotovoltaická elektrárna - přínos do obecního rozpočtu

Zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře obnovitelných zdrojů garantuje po dobu 15 let minimální výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Obce tak mohou investovat do větrné elektřiny, elektřiny z biomasy nebo elektřiny z vodních elektráren. Tam, kde pro tento druh energie nejsou příznivé geografické...

Zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře obnovitelných zdrojů garantuje po dobu 15 let minimální výkupní cenu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Obce tak mohou investovat do větrné elektřiny, elektřiny z biomasy nebo elektřiny z vodních elektráren. Tam, kde pro tento druh energie nejsou příznivé geografické či jiné podmínky, se nabízí možnost postavit fotovoltaickou elektrárnu, která vyrábí elektrický proud přímo z denního světla. Získaná energie přispívá k zlepšení životního prostředí v dané obci.

Životnost solárních modulů je zhruba 40 let, přičemž jejich výrobci poskytují garanci výkonu 15 až 25 let. Fotovoltaická elektrárna má i další přednosti. Finanční podporu na její výstavbu je možné čerpat ze strukturálních fondů Evropské unie - až 75 % nákladů. O dotaci lze žádat v rámci Operačního programu Infrastruktura. Příspěvek ve výši 10 % může poskytnout i Státní fond životního prostředí. Celkem se tak dá získat až 85 % prostředků na pořízení této investice.

Zajímavý "solární" výnos zajišťuje dlouhodobý finanční přínos do obecního rozpočtu. Uspořené prostředky lze použít k obnově chodníků, modernizaci veřejného osvětlení, výstavbě nájemních bytů, vylepšení zařízení základních i mateřských škol apod.

Na moderní obec, která upřednostňuje výrobu elektřiny z alternativních zdrojů, mohou být její obyvatelé, jimž není jedno, kde a jak žijí, pyšní. Navíc fotovoltaická elektrárna pozitivně zviditelňuje jejich obec v regionu tím, že podporuje tzv. ekologickou turistiku. Všem zájemcům se tak totiž naskýtá příležitost seznámit se s praktickým využíváním elektřiny z obnovitelných zdrojů v České republice na konkrétním projektu. Naměřené údaje z chodu fotovoltaické elektrárny mohou sloužit i k ekologickému vzdělávání ve školách.

Vzhledem k tzv. energetickému problému bude nutné v budoucnosti stále častěji sahat po energetickém mixu, který by měl snížit závislost domácností na fosilních palivech. Rovněž obce budou muset větší část energie zajišťovat prostřednictvím technologií využívajících obnovitelné zdroje, tj. vítr, vodu, geotermální zdroje, dřevo a solární energii. Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů této iniciativě dává prostor a je na té které obci, jak a nakolik se této příležitosti chopí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down