Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Funkční nátěry pomáhají chránit památky

Fasáda, střecha domu i historická památka ztrácejí po čase svůj krásný čistý vzhled. Na vině jsou znečistěné ovzduší, pavučiny a porůstání plísněmi, řasou, lišejníky či mechem.

Chceme-li zachovat krásný vzhled domu, nezbývá, než fasádu a střechu čistit mechanickými a chemickými prostředky. Jejich účinnost je však omezena, a navíc se takovým čištěním snižuje celková životnost fasády.

VŠESTRANNÁ OCHRANA

Jediným prostředkem na trhu, jenž dokáže dlouhodobě udržet fasády, střechy, zdi a betonové konstrukce čisté, je funkční nátěr Protectam FN dodávaný společností Nano4people. Vytváří na nich vysoce oxidační samočisticí povrch, který účinně rozkládá nečistoty a zamezuje jejich usazování. Na tomto povrchu se neudrží ani pavučiny. Povrchy ošetřené Protectamem FN jsou chráněné i před působením UV záření. Zásadně též zabraňuje růstu zelené řasy.

Dlouhodobá samočisticí a ochranná schopnost FN povrchu je založena na principu fotokatalýzy. Na rozdíl od chemických prostředků působí trvale, pokud není nátěr odstraněn mechanicky. Doba trvání samočisticího efektu ošetřené fasády je nejméně 10 let, u střech 5 let a závisí na míře znečištění ovzduší. Svislé plochy si mohou zachovat samočisticí vlastnost i po celou dobu životnosti omítky.

Vhodným povrchem pro použití Protectam FN jsou: beton, neomítané cihlové a kamenné zdi, štuková omítka, silikátové a akrylátové fasádní materiály, pálené neglazované tašky a obklady, betonové tašky, stavební prvky nebo kamenné obklady.

Funkční nátěr Protectam FN lze použít i k ochraně historických památek. Po ošetření zůstává objekt čistý a chráněný proti UV záření. Funkční nátěr lze z památky odstranit bez porušení povrchu. Ošetřený povrch je paropropustný, ochranný a samočistí efekt je bez chemických přípravků.

Povrchy ošetřené funkčním nátěrem mají též antigraffiti efekt, tudíž odstranění barev je snadné, jen za použití tlakové vody a kartáče, opět bez chemických přípravků.

Navíc takto ošetřená zeď, střecha či památka mají jednu podstatnou vlastnost – dokážou díky fotokatalytickému efektu čistit okolní ovzduší od škodlivých imisí.

ÚSPĚCH V »ČESKÉ INOVACI 2013«

Fotokatalytické FN nátěry jsou ve shodě s požadavky českých i světových norem. U nás jsou certifikovány Technickým a zkušebním ústavem stavebním a prošly stovkami testů na českých i zahraničních univerzitách a zdravotních ústavech a KHS.

Firma Nano4people zaznamenala úspěch v soutěži Česká inovace 2013, jejíž finále se odehrálo letos v březnu při Festivalu inovací v Národní technické knihovně v Praze. Spolu s přední nanotechnologickou společností Advanced Materials postoupila do finále a skončila na děleném 2. a 3. místě v kategorii Speciální cena za společenskou prospěšnost inovace.

Funkční nátěr Protectam FN se hodí také k ošetření střech památkových objektů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *