Autor
Kategorie:
Různé

Geoportál, jenž chce usnadnit práci s mapovými podklady

Webová aplikace Geosense Geoportal umožňuje samosprávám, státní správě, občanům i privátnímu sektoru snadnou práci s mapovými podklady (např. s podklady katastru nemovitostí). Služba je zřízena zdarma pro všechny obce v ČR.

Základem geoportálu je rychlý mapový klient, jenž umožňuje zobrazení a vzájemné překrývání datových vrstev – map, schémat, plánů inženýrských sítí, bodů zájmu atd.

VYUŽITÍ V RŮZNÝCH OBLASTECH

»Geoportál a jeho funkcionality lze upravit na míru konkrétnímu uživateli,« říká Jan Zvoník, technický ředitel společnosti Geosense s.r.o., která portál provozuje. »Produkt nachází využití také v turistickém ruchu obce, města či území. Jeho prostřednictvím mohou být zpřístupněny například informace o zajímavých lokalitách a turisticky atraktivních místech.«

Geoportál lze doplnit o další funkce a propojit s jinými aplikacemi Geosense. Je možné jej rozšířit kupříkladu o modul hromadných výpisů z informačního systému katastru nemovitostí.

Pokročilý editační modul dokáže provádět úpravy zobrazovaných dat okamžitě a přímo z prostředí internetového prohlížeče, přičemž jsou podporovány pokročilé funkce jako třeba tzv. snapping, tedy automatické přichycování editovaného objektu k existujícím liniím podkladu.

Podle informací poskytnutých Moderní obci Danielou Svobodovou, PR specialistkou společnosti Geosense, má každá z asi 6500 obcí již vygenerovaný svůj geoportál, který vloží do svého webu. Implementace trvá jen několik desítek vteřin. Jedná se o 100% webové řešení, je tudíž k dispozici neomezenému množství uživatelů – zaměstnancům úřadu, nebo občanům. Práce s geoportálem je intuitivní a k přístupu by měl stačit běžný prohlížeč.

Aplikace je otevřená i pro mobilní řešení (např. Android, Apple), jako 3D geoportál nebo desktopová off-line aplikace. V aplikaci je neomezené množství obecního pasportu (komunikace, zeleň, hřbitov, majetek, pronájmy apod.), lze pracovat s daty Registru územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN), propojit se do stávajících informačních systémů (VITA aj.).

Řada uživatelů využívá Geosense Geoportal k zobrazení a správě inženýrských sítí a územního plánu.

Více informací naleznete na stránkách www.geosense.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *