Autor
Kategorie:
Téma měsíce

GINA zkracuje hasičům dojezdové časy

Jihomoravští hasiči používají speciální software, který v kombinaci s tablety a lokalizačními jednotkami zkracuje dojezdové časy na místo zásahu.

Speciální software firmy GINA (geographic information assistent, mapový software pro krizové řízení a bezpečnostní služby) z Jihomoravského inovačního centra (JIC) slouží jihomoravským hasičům od března. Vedle zkracování třetiny dojezdových časů na místo zásahu systém hasičům umožňuje snazší výměnu informací i zpětné přehrání zásahů.

V rámci nasazení technologie GINA bylo několik velitelských vozů vybaveno tablety a v dalších vozech byly instalovány lokalizační jednotky (mobilní GPS jednotky kapesní velikosti), jež hlásí aktuální polohu vozidla a odesílají informace do systému, s nímž lze pracovat ve velitelských vozidlech s tablety (se zabudovanými lokátory).

»Systém v prvé řadě zjistí, co a kde se stalo a kdo další tam jede,« popsal Boris Procházka z firmy GINA. »Software pak vůz naviguje tou nejvhodnější cestou, zároveň vidíte i polohy všech dalších zasahujících aut. Jakmile jste na místě, vybere GINA, kde zastavit, abyste byli co nejblíže hydrantu,« doplnil. Rozšiřující aplikace umožňují vyhledat třeba plán konkrétního typu vozu, tramvaje či autobusu. Na základě toho hasiči zvolí vhodný postup pro vyproštění lidí uvězněných uvnitř. Stejně tak mohou v tabletu prohlížet mapy konkrétních budov a najít cestu dovnitř nebo ven.

V rámci kraje jde o pilotní projekt. K nákladům lze zatím obecně říci, že se nasazení pohybuje v řádu stovek tisíc korun pro prvovýjezdové vozy v krajském městě, sdělila Moderní obci Helena Továrková z JIC.

Systém byl nasazen např. i při letošních povodních ve Středočeském kraji. Po Jihomoravském kraji se nyní testuje na Vysočině a v Pardubickém kraji. Na jižní Moravě by mělo brzy dojít k dalšímu rozšíření technologie o několik desítek tabletů i lokátorů.

Nová technologie sleduje vozidla v terénu a naviguje na místa zásahů.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *