Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Havárie ani krize PVK nezaskočí

Nejviditelnějším prvkem systému SWiM (Smart Water integrated Management), který zavedla společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jsou nové informace na jejím webu (www.pvk.cz). Zákazníci tam najdou mapové podklady s informacemi o haváriích a odstávkách vody a mohou sledovat i postup...

Nejviditelnějším prvkem systému SWiM (Smart Water integrated Management), který zavedla společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), jsou nové informace na jejím webu (www.pvk.cz). Zákazníci tam najdou mapové podklady s informacemi o haváriích a odstávkách vody a mohou sledovat i postup náhradního zásobování při případné poruše na vodovodní síti v jejich lokalitě. Díky SWiM společnost PVK nyní může vodohospodářskou infrastrukturu v oblasti své působnosti lépe ochraňovat, zvýšit efektivitu jednotlivých činností a pružněji reagovat na krizové situace včetně povodní.

»Jednotlivé komponenty nového systému jsme vyvíjeli několik let, přičemž náklady překročily 100 mil. Kč. Závěrečná integrace všech složek stála zhruba 12 mil. Kč,« řekl generální ředitel PVK Petr Mrkos při zahájení provozu SWiM. Financování bylo zajištěno ve spolupráci s Pražskou vodohospodářskou společností, která zastupuje hl. m. Prahu jako vlastníka tohoto majetku.

Základy SWiM vycházejí z vlastního know-how PVK a jde o pátou generaci řídicího systému, jednoho z nejmodernějších v Evropě. Propojuje dispečerské řízení, kontrolu kvality vody, sledování výroby a spotřeby vody, plánování údržby a oprav, ochranu vodohospodářských zařízení a zrychluje řešení provozních situací. Jak Petr Mrkos uvedl, lze teď mnohem rychleji detekovat havárie vodovodů, a postupně tak zkrátit dobu jejich oprav a zvýšit i dohled nad kvalitou vody.

Philippe Guitard, předseda představenstva PVK a ředitel Veolia Environnement pro střední a východní Evropu, vysvětlil, že podobný systém provozuje sdružení SEDIF v okolí Paříže. »V Praze jsme však postoupili dál, neboť SWiM sdružuje hned deset různých oblastí vodohospodářského managementu. Tento moderní nástroj přinese i maximum informací našim partnerům z řad měst a obcí a jejich obyvatelům.«

Otevření nového centrálního dispečinku PVK se zúčastnil i francouzský velvyslanec v ČR Jean-Pierre Asvazadourian. Na Den vody 22. března si zařízení prohlédli i náměstek pražského primátora Jiří Nouza a Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu.

V novém, moderním centrálním dispečinku společnosti PVK se řídí distribuce pitné vody i odvádění odpadních vod.

Předseda představenstva společnosti PVK Philippe Guitard a velvyslanec Francie v ČR Jean-Pierre Asvazadourian přestříhávají pásku nového pracoviště SWiM.

FOTO: ARCHIV PVK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *