Ve čtvrtek 11. dubna vynesl Ústavní soud nález, jímž zrušil takzvané přechodné ustanovení, které v zákoně o loteriích znemožňovalo až do roku 2015 účinně regulovat hazard. Tímto nálezem Česká republika vstoupila do éry, kdy obce mohou svobodně rozhodovat, kde hazard chtějí a kde ne - a Ministerstvo...
Ve čtvrtek 11. dubna vynesl Ústavní soud nález, jímž zrušil takzvané přechodné ustanovení, které v zákoně o loteriích znemožňovalo až do roku 2015 účinně regulovat hazard. Tímto nálezem Česká republika vstoupila do éry, kdy obce mohou svobodně rozhodovat, kde hazard chtějí a kde ne - a Ministerstvo financí je povinno okamžitě jejich vyhlášky naplňovat a hazardní automaty (videoloterní terminály, elektromechanické rulety, triplexy), které obec nechce, rušit.
Zrušení přechodného ustanovení nasta-lo na základě komunální ústavní stížnosti, se kterou se na Ústavní soud v červnu loňského roku obrátila obec Klatovy. Spolu s Klatovy podaly obdobnou stížnost ještě obce Židlochovice na Brněnsku, Frýdlant nad Ostravicí a České Velenice. Ve všech těchto obcích odmítlo Ministerstvo financí zrušit automaty, které byly v rozporu s obecně závaznou vyhláškou.
Zrušení přechodného ustanovení bylo jedním z bodů ústavní stížnosti, pochopitelně tím nejdůležitějším. Pro účinnou a rychlou regulaci hazardu proto dnes stačí přijmout vyhlášku, kterou na svém území hazard omezíte či zakážete. Mnoho obcí již takovou vyhlášku má, v tom případě je vhodné vyzvat podnětem Ministerstvo financí, ať v rámci správního řízení odebere povolení pro ty přístroje, které jsou s vaší vyhláškou v rozporu. Vyhláška o regulaci hazardu se přijímá podle zákona o loteriích č. 202/1990, Sb. § 50, odst. 4, a současně podle zákona o obcích, § 10, písm. a). Ve vyhlášce je nutné konkrétně uvést, že obec zakazuje všude či na určitých místech provozování všech typů hazardních přístrojů, včetně těch, které povoluje Ministerstvo financí. Vzor vyhlášky i podnětů naleznete na stránkách www.mapyhazardu.cz.
Možná i ve vaší obci přemýšlíte nad tím, zda daňové zisky z hazardu, které jdou do obecního rozpočtu, nepřevažují nad negativy, jež hazard přináší. Tuto otázku si musí každá obec zvážit sama. Z našeho pohledu je to však jednoznačné: Příjem pro obce je pouhou dvacetinou toho, co se v dané obci automaty prohází. V automatech zdaleka nemizí jen peníze gamblerů, ale celých jejich rodin, peníze příbuzných, známých, firem, v nichž hráči pracují, sociální dávky, po milionech tam mizí peníze z pojistných podvodů, krádeží i násilné trestné činnosti. Závislost na hazardu je extrémně silná - podobně jako třeba na pervitinu, a gambler ve snaze opatřit si další peníze na hru udělá cokoliv.
Podle našeho názoru je velmi nevhodné, aby rozpočet obce s takovými příjmy počítal. Provozovatelé hazardu straší tím, že při silné regulaci hazardu hrozí nárůst černých heren. Není to pravda. Nelegální provozování hazardu je závažným trestným činem a policie s justicí má v rukách velmi účinné prostředky, jak provoz nelegální herny okamžitě ukončit, a ty, kdo trestnou činnost páchají, pozavírat.
S právní radou při tvorbě vyhlášky a při komunikaci s Ministerstvem financí rádi pomůžeme.
MATĚJ HOLLAN
občanské sdružení Brnění a Občané proti hazardu www.mapyhazardu.cz brneni@gmail.com
Bohumín je zatím skeptický
Proti hazardu a automatům bojují v Bohumíně už osm let. Vydali zákazovou vyhlášku, šestkrát ji rozšířili a počet automatů klesl ze 140 na 30. Město tak přišlo ročně o 5 mil. Kč. Byla to však daň za klid a pořádek, které radnice chtěla ve městě mít. Zdánlivý klid trval asi rok, jenže pak Ministerstvo financí (MF) ve městě - i přes jeho nesouhlas - povolilo zhruba 250 videoterminálů, z nich 141 do míst se zákazem...
V roce 2011 město vyhlášku rozšířilo i o zákaz pro videoterminály, a to v návaznosti na novelu loterijního zákona, která zkrátila povolení pro videoterminály z deseti na tři roky. Když před rokem Ústavní soud (ÚS) vydal průlomové rozhodnutí, podle něhož je videoterminál totéž co výherní hrací automat - a proto je města mohou regulovat a zakázat, Bohumín požádal MF, aby všechny videoterminály, které ve městě povolilo v rozporu se zákazovou vyhláškou, ihned zrušilo. Nedávno však radnici přišlo z MF zamítavé rozhodnutí. Město proto podle starosty Petra Víchy začne podávat rozklady a věřit, že MF na základě posledního nálezu ÚS už konečně přikročí k rušení videoterminálů. »Přesto nečekáme, že to půjde rychle. Při zahajování řízení o odstranění videoterminálů totiž MF bohužel bývá nesrovnatelně pomalejší než v době, kdy stovky přístrojů přes náš odpor prakticky ze dne na den a na deset let povolovalo. Určitě bude tvrdit, že technicky nelze ty desetitisíce protiprávně povolených přístrojů v celé zemi okamžitě zrušit. A to je lumpárna! Může se proto klidně stát, že je ve městě budeme mít až do roku 2014, do kdy nám je tady MF povolilo,« uzavřel starosta Petr Vícha./st/
Lhostejno, zda jde o videoloterní terminály či »klasické« výherní hrací přístroje. Všechny lze označit jako »proherní automaty«.
ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV