Kategorie:
EU

Hezčí, lépe vybavené a také bezpečnější obce za peníze z EU

Ukončených projektů financovaných z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko je už na sedm set. Na tomto počtu se významně podílejí také obce a města.

Evropské investice v obcích, to jsou hlavně nově vybavené školy, upravené parky a náměstí, sportoviště, moderní kulturní a vzdělávací zařízení. Řadu pěkných příkladů lze najít v Moravskoslezsku. Z aktuálně proplacených více než 13 mld. Kč z ROP Moravskoslezsko šlo přes třetinu na rozvoj vybavenosti měst a obcí.

»Úspěšné dočerpání zbývajících přibližně sedmi miliard závisí hlavně na úspěšném dokončení velkých krajských investic kraje do dopravy, zdravotnictví nebo sociálních služeb. Vyhrazené prostředky mají i velká města, zejména Ostrava a Karviná. Celkem je v realizaci zhruba tři sta projektů, mezi nimi i řada menších investic, např. do vybavení škol či bezpečnostních opatření na silnicích,« uvedla Mgr. Kateřina Dostálová, MPA, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

TRVÁ NADĚJE NA DALŠÍ PENÍZE

»Velké úspory na projektech a silný kurz eura nám stále vracejí prostředky do programu. Proto nelze vyloučit, že ještě připravíme peníze na vybavenost měst a obcí,« konstatovala Kateřina Dostálová. »Pak by šlo zřejmě o dotace na projekty, které by obce uskutečňovaly i bez dotací z EU. Takto si možná alespoň částečně vypomohou evropskými penězi, i když třeba ne v plné procentuální výši dotace.«

Ze tří stovek rozestavěných projektů v regionu je několik zajímavých investic obcí. Ještě letos by např. měl být hotový dopravní terminál v Bruntálu. Dokončení přestavby knihovny v Třinci se očekává už v závěru října. Odehrají se však i desítky menších akcí řešících regeneraci brownfieldů nebo dopravní bezpečnost v obcích.

»Všechny projekty musí být ukončeny a proplaceny na počátku roku 2016. I proto jsme nedávno vyzvali všechny příjemce, aby neotáleli ani se stavbami, ani s podáváním žádostí o platbu za projekty a jejich části,« doplnila Kateřina Dostálová.

ČTYŘI PŘÍKLADY ZA OSTATNÍ

Centrum dětí a mládeže Odry slouží v tomto městě na Novojičínsku od září. Vzniklo rekonstrukcí dvoupodlažního zchátralého a jen částečně využívaného objektu. Kromě nového zázemí pro volnočasové aktivity dětí, mladeže a dospělých tam vznikly prostory pro odborný výcvik v oboru kosmetické služby pro žáky místní střední školy. Nezapomnělo se ani na zázemí pro spolkovou činnost a prohlédlo i okolí centra. To vše také díky evropské dotaci 7,8 mil. Kč, která teprve bude vyúčtována. Obec oproti původnímu rozpočtu ušetřila, a tak i dotace může být nižší.

Stezka pro chodce a cyklisty v Ropici. S využitím evropské dotace v této obci na Frýdecku-Místecku vznikla obousměrná stezka podél frekventované silnice I/11 napojená na cyklotrasu č. 46. Cyklistům a chodcům usnadňuje cestu do práce, školy a za nákupy. Nejde o jediný projekt svého druhu v Ropici a jejím okolí. Podobně se bezpečnost dopravy výrazně změnila i v Návsí, Vendryni, Bystřici a Třinci, kde vyrostlo několik nových úseků cyklostezek, chodníků, zastávek, přechodů a okružních křižovatek, které z pohledu chodců a cyklistů značně zlepšily situaci na silnici I/11.

Kopřivnické a příborské cyklostezky. Několik dílčích úseků cyklostezek zlepšilo možnosti cyklistů na Novojičínsku. Tři z nich rozvinuly páteřní cyklostezku z Poodří do Beskyd. Vznikly nové úseky ze dvou místních částí Kopřivnice. Z Lubiny vede nová stezka dlouhá 710 m k hranici katastru s městem Příbor. Další novostavba o délce 1646 m napojila cyklostezku na místní část Vlčovice. A na kole to jde i centrální a jižní částí Příbora díky 750 m nové stezky. Celková dotace 7,4 mil. Kč tak pomohla odvést cyklisty mimo frekventovanou silnici I/58. Lépe se jezdí i centrem Kopřivnice podél potoka Kopřivnička na stejnojmenné stezce dlouhé přes 2,3 km. Cyklisté se nyní vyhnou dvěma frekventovaným ulicím. Projekt si vyžádal evropskou dotaci 8,7 mil. Kč.

Centrum vzdělávací a volného času Petrin. V Bruntálu se už těší na jeho zprovoznění v historické budově a kulturní památce Petrin. Rozsáhlé interiérové změny umožní rozšířit původní vzdělávací koncept. Od září v objektu již funguje základní škola, která tam byla i dříve, nově ovšem přibyla mateřská škola. Na přelomu roku se tam mají sestěhovat městská knihovna a středisko volného času. Stavební práce i fasáda (není hrazena z peněz EU) by měly být dokončeny na podzim. Schválená dotace na projekt činí 48,8 mil. Kč.

MICHAL SOBEK

Úřad Regionální rady Moravskoslezsko

Nové úseky cyklostezek vznikly s podporou evropských peněz také v Kopřivnici.

Centrum dětí a mládeže ve městě Odry funguje od druhé poloviny letošního září.

Díky úpravám historické budovy Petrin získá Bruntál pěkné vzdělávací centrum.

Nová stezka pro chodce a cyklisty v Ropici podél frekventované silnice I/11.

FOTO: ARCHIV ROP MORAVSKOSLEZSKO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *