Historickým městem roku 2014 je Cheb. Cenu časopisu Moderní obec si z Pražského hradu odvezli zástupci Litomyšle

Zástupci čtrnácti  měst, která se letos stala vítězi krajských kol soutěže  o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, až do dnešního pozdního odpoledne netušili, které město bude vyhlášeno vítězem celostátního kola soutěže za loňský rok. S vítězstvím se pojí nejen prémie ve výši jednoho milionu korun, ale také prestižní titul Historické sídlo roku. Připomeňme, že krajskými vítězi soutěže za loňský rok jsou: Městská část Praha 1, Kutná Hora, Prachatice, Cheb, Klatovy, Kadaň, Lomnice nad Popelkou, Jičín, Litomyšl, Olomouc, Boskovice, Polná, Nový Jičín a Holešov.

Zřizovateli ceny jsou Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) spolu s ministerstvy kultury a pro místní rozvoj. Slavnostní předávání vyhodnoceným městům se koná vždy na Pražském hradě při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel, který připadá na 18. dubna.

Letos se slavnostního ceremoniálu ve Španělském sále Pražského hradu zúčastnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem. Přítomen byl rovněž místopředseda Senátu Parlamentu ČR Ivo Bárek a řada poslanců a senátorů. Sdružení historických sídel zastupoval jeho nový předseda Libor Honzárek, místostarosta Havlíčkova Brodu.

Titul Historické město roku 2014 pro město Cheb převzala z rukou Karly Šlechtové, Daniela Hermana a Libora Honzárka místostarostka Daniela Seifertová. Ceny ministryně pro místní rozvoj patří městu Jičín a Městské části Praha 1. Zvláštní uznání byla udělena městům Prachatice, Polná a Nový Jičín.

Cenu časopisu Moderní obec obdrželo město Litomyšl. Ředitel vydavatelství Profi Press Martin Sedláček ji spolu s šéfredaktorem časopisu Ivanem Ryšavým předal  starostovi Litomyšle Radomilu Kašparovi. Redakce Moderní obce tak ocenila nejen dlouholetou komplexní systematickou péči tohoto města o nemovité kulturní památky na jeho území, u jejíchž začátků stál bývalý starosta Miroslav Brýdl, ale také to, jak v Litomyšli dokázali citlivě skloubit historické památky s novou architekturou, přičemž spolupracují s předními českými architekty, jako jsou mj. Josef Pleskot, Petr Pelčák či Petr Hrůša.*

K foto:

Z předávání putovní ceny – uměleckého díla z českého křišťálu vyrobeného ve sklárnách Rückl Crystal v Nižboru na Berounsku – vítěznému městu Cheb. Zleva: ministr Daniel Herman, místostarostka Chebu Daniela Seifertová, předseda SHS ČMS Libor Honzárek a ministryně Karla Šlechtová.

Foto: archiv

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down