Historickým městem roku 2016 je Jičín, cenu Moderní obce mají Boskovice

Vyhlášením vítězů a předáním cen v prostorách Španělského sálu Pražského hradu vyvrcholila 18. dubna soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2016. Historickým městem roku 2016 se stalo město Jičín (Královéhradecký kraj).

Jičín postoupil do soutěže jako vítěz krajského kola již podeváté a poslední dva roky zůstával dokonce těsně před branami vítězství, tedy na společném druhém až třetím místě. Letos se mu dostalo za přístup k obnově památek uznání nejvyššího a jako odměnu získal jeden milion korun. Jičín se proslavil jako město pohádky a město Albrechta z Valdštejna. Město se opravě památek věnuje systematicky a dlouhodobě, regenerací památek již prošla řada veřejných ploch. Vloni bylo za finančního přispění téměř 3,5milionové dotace z ministerstva kultury opraveno pět kulturních památek. Probíhá i obnova Valdštejnské lodžie, v níž se od roku 2013 konají kulturní akce, obnova lipové aleje a Libosadu je již dokončena.

Krajskými vítězi se pak stala města Boskovice, Frýdlant, Holešov, Jablonné nad Orlicí, Jičín, Karlovy Vary, Klatovy, Mšeno, Polná, Praha 1, Prachatice, Šternberk, Štramberk, a Žatec. Města Prachatice a Štramberk obdržela Cenu ministryně pro místní rozvoj.

Každoročně udělovanou Cenu časopisu Moderní obec si letos odneslo město Boskovice, a to za trvalou a příkladnou péči o kulturní památky i další významné objekty v historickém centru, za využití moderních způsobů jejich prezentace a nápaditou spolupráci s veřejností při uchovávání a rozvoji místních tradic.

Cenu Ministerstva kultury za památkovou péči udělil ministr kultury Aleši Krejčů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down