Historickým městem roku 2021 jsou Boskovice. Cena Moderní obce patří Letohradu

Soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byla dnes v pražském paláci Žofín slavnostně završena udělením titulu Historické město roku 2021 jejímu celostátnímu vítězi – městu Boskovice na Blanensku.

Respektovaná celostátní soutěž má tři zřizovatele – Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR se ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS a Kanceláří prezidenta republiky.

Do letošního finále soutěže postoupilo čtrnáct jejích krajských vítězů:

města Boskovice, Frenštát pod Radhoštěm, Horažďovice, statutární město Hradec Králové, Kolín, Kroměříž, Letohrad, Lipník nad Bečvou, Loket, Lomnice nad Popelkou, Prachatice, městská část Praha 1, Telč a Žatec. Všem těmto městům za vítězství v krajských kolech soutěže náleží finanční odměna sto tisíc korun od Ministerstva kultury.

Z řad krajských vítězů jako celkového vítěze soutěže porota vybrala Boskovice (Jihomoravský kraj), jimž od dnešního dne patří i titul Historické město roku 2021.

Repliku monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu vyrobeného firmou Rűckl Crystal, a. s., sklárny v Nižboru, a šek na milion korun z rukou ministra kultury Martina Baxy a předsedy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska místostarosty Havlíčkova Brodu Libora Honzárka převzal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek (Připomeňme, že to byl právě Havlíčkův Brod, který loni triumfoval v soutěži).

Je to pro nás dárek k narozeninám. Boskovice letos slaví 800 let od první písemné zmínky. My už dlouho historickým městem jsme, ale teď už na to máme glejt," prohlásil po převzetí ceny starosta Boskovic.

Ceny ministra pro místní rozvoj a odměnu sto tisíc korun obdržela města Loket (Karlovarský kraj) a Telč (Kraj Vysočina). Jejich starostům Petru Adamcovi a Vladimíru Brtníkovi ocenění předal náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň.

Cena časopisu Moderní obec letos připadla městu Letohrad (Pardubický kraj). Starostovi města Petru Fialovi ji předali ředitel vydavatelství Profi Press Martin Sedláček a šéfredaktor Moderní obce Ivan Ryšavý.

Ministr kultury Martin Baxa ve svém slavnostním projevu poděkoval všem přítomným a zejména Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska za veškerou práci, kterou na poli ochrany památkového fondu vykonává. „Upřímně bych chtěl také poděkovat všem starostkám a starostům, nejenom těm oceněným, za velký kus dobře odvedené práce, protože výraz historických jader měst doznal za poslední desítky let zásadních změn oproti minulosti. Jsem si vědom toho, kolik úsilí i finančních prostředků bylo do nezbytné obnovy historických jader měst vloženo a chci vás ubezpečit, že Ministerstvo kultury bude i nadále vaše aktivity související s obnovou historických měst podporovat tak, aby naše města vzkvétala a národní architektonické bohatství bylo zachováno dalším generacím,“ konstatoval dále ministr kultury.

Martin Baxa připustil, že rámci specifických programů Ministerstva kultury, určených na obnovu a zachování kulturních památek, došlo v letošním roce k poklesu alokovaných finančních prostředků, a to ve výši 169 mil. Kč. „Byla to ovšem bolestivá, ale zcela nezbytná reakce na naprosto nezodpovědné hospodaření předchozí vlády se státními prostředky,“ uvedl Martin Baxa a dodal: „Chci vás ujistit, že vynucené snížení objemu finančních prostředků na obnovu kulturních památek v letošním roce vnímám ve všech souvislostech a rozhodně se nejedná o dlouhodobý trend, naopak, mým cílem je postupné navyšování těchto finančních prostředků, pochopitelně v závislosti na možnostech státního rozpočtu.“

Záznam ze slavnostního ceremoniálu vyhlášení Historického města roku 2021 můžete zhlédnout na: https://www.youtube.com/embed/76TG8nZZhY8?fbclid=IwAR1b5jDheaTuQo7wKQPlqYQuCpiIOATNdXPvlJ9LwpijrOCeDero6YrZp6I .

/rš/

Na horním snímku starosta vítězných Boskovic – Historického města roku 2021 Jaroslav Dohnálek bezprostředně po převzetí ceny

Foto: archiv SHS ČMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down