Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Historie téměř na dosah ve 3D

Stavby z městské památkové rezervace (MPR) v Chebu jsou k vidění také v trojrozměrné verzi na službě Google Earth.

Více než stovka 3D modelů objektů v historickém centru města Cheb je od začátku letošního roku k dispozici ve webové aplikaci Google Earth a další mají přibývat. Zájemci si je mohou prohlédnout nejen v tomto 3D glóbu, ale i v mapách Google při zobrazení Earth.

NOVÝ NÁSTROJ PROPAGACE

»Je to další možnost, jak zviditelnit naše město,« komentoval chebský místostarosta a iniciátor projektu Tomáš Linda. »Aplikaci Google Earth navštěvují miliony uživatelů. Možnost prohlédnout si centrum Chebu prostřednictvím 3D modelů k nám může přilákat další návštěvníky.«


V první etapě vytvořila specializovaná firma pro město 3D modely objektů na hlavním chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a v jeho blízkém okolí, např. v ulicích Kamenné či Školní. »K dispozici jsou už 3D modely jednotlivých budov Špalíčku, kostela sv. Mikuláše, ale i obou kašen na náměstí,« upřesnil místostarosta. Náklady na první etapu činily 95 tisíc korun. Prohlédnout si lze zblízka i detaily v ulicích, např. historizující lampy pouličního osvětlení, které Cheb v MPR postupně instaluje.

Chystá se realizace zbývajících dvou etap, po jejichž dokončení bude za pomoci 3D modelů zmapováno celé území městské památkové rezervace, která zahrnuje zhruba tři stovky budov. Sbírku 3D modelů jednotlivých chebských objektů včetně jejich stručných popisů si lze prohlédnout na odkazu

http://sketchup.google.com/3dwarehouse/cldetails mid=a0e01dde81838157f68387076d20ca6d&ct=mdcc.

Ukázka 3D modelu historické budovy Špalíčku, jež je součástí MPR Cheb.

Schematické naznačení etap projektu: Hotová je zelená část, pracuje se na žluté.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *