ZŠ Jana Wericha v Praze 17

Hlavní město Praha přispívá na platy pedagogů průměrně 1200 korunami měsíčně

Při příležitosti dnešního Dne učitelů, který připadá na výročí narození Jana Ámose Komenského, oznámila pražská radní pro oblast školství záměr v příštím roce navýšit dosavadní příspěvek hlavního města k platům učitelů.

O tomto záměru bude nyní radní pro školství Irena Ropková jednat s koaličními partnery. Současná městská rada přitom pedagogům v krajském školství přispívá k platu už nyní více než 1200 korunami měsíčně.

Hlavní město už několik let příspěvkem z vlastního rozpočtu posiluje platy pedagogických i nepedagogických pracovníků zařazených v obecním a krajském školství na území metropole. Každý zaměstnanec pražského školství tak měsíčně v průměru obdrží k výplatě přibližně sedm set korun navíc, v případě pedagogů, kteří učí na středních či vyšších odborných školách a dalších zařízeních zřizovaných hlavním městem, příspěvek činí dokonce 1200 korun. Učitelům základních škol město měsíčně přispívá přibližně 1 100 korun.

Posilování platů v oblasti školství považuji za jeden z největších úspěchů tohoto vedení hlavního města. Daří se nám tak alespoň zčásti kompenzovat dlouhodobě nízké platy ve školství a zvýšené náklady na život v Praze. Jsem velmi ráda, že v tomto ohledu vhodně doplňujeme úsilí ministryně školství Kateřiny Valachové o průběžné navyšování platů ve školství ze státního rozpočtu,“ vysvětlila Irena Ropková.

V Praze působí na 17,5 tisíce pedagogů a jejich průměrná mzda činila v loňském roce včetně příspěvku hlavního města přibližně 29 tisíc korun. Na úrovni středních a vyšších odborných škol činil průměrný plat 31,5 tisíce korun, na základních školách pak 27 tisíc korun.

Ráda bych prostřednictvím příspěvku z rozpočtu hlavního města Prahy v příštím roce průměrný plat učitelů ještě navýšila. Praha je tradičním centrem vzdělání a bez adekvátního platového ocenění našich pedagogů se z dlouhodobého hlediska neobejdeme,“ uvedla Irena Ropková při příležitosti dnešního Dne učitelů, který připadá tradičně na 28. březen, tedy na výročí narození Jana Amose Komenského.

Nižší platy pedagogů v obecním školství ovlivňují především nižší platové třídy pro pedagogy v mateřských školách a ve školních družinách, u nepedagogických pracovníků pak významnou roli hraje i skutečnost, že v obecním školství je oproti krajským školám výrazně více školních jídelen, v nichž jsou zaměstnanci zařazeni v nižších platových třídách. Celkem působí v pražském školství přibližně 24,5 tisíce zaměstnanců, jejichž průměrný plat činí měsíčně 26 tisíc korun.

/zr/

Ilustrační foto:

Základní škola Jana Wericha v Praze 17 – Řepích

Foto: web školy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *