Housing First v Česku: První dva roky zkušeností, námětů a inspirace pro radnice

Pojďte společně s projektem Ministerstva práce a sociálních věcí nazvaným Podpora sociálního bydlení oslavit dva roky výzvy Housing First v Česku! V týdnu od 14. do 18. června sledujte facebookovou stránku tohoto projektu (viz dále)!

Už jsou to totiž dva roky, kdy 13 projektů z celé ČR začalo uskutečňovat výzvu č. 108 Housing First v rámci OP Zaměstnanost, jehož prostřednictvím se rozděluje podpora z Evropského sociálního fondu. Díky této podpoře a uskutečněným projektům lidé v bytové nouzi nacházejí standardní bydlení a jsou podporováni v tom, aby si bydlení udrželi a byli dobrými sousedy.

Bydlení především neboli Housing First je koncept, který vyvinul Dr. Sam Tsemberis v New Yorku na začátku devadesátých let. Jde o velmi úspěšnou formu boje s bezdomovectvím. Cílovou skupinou přístupu Housing First jsou zejména lidé bez domova, kteří tzv. propadávají sítí sociálních služeb, mají špatný zdravotní stav, vážná duševní onemocnění, závislost na návykových látkách a další zdravotní omezení. Pro udržení bydlení zároveň potřebují velkou míru podpory ze strany sociálních pracovníků a dalších profesionálů.

Výzkumy ukazují, že Housing First velmi efektivně pomáhá osobám, které trpí dlouhodobým či opakovaným bezdomovectvím a jež jsou ohroženy ztrátou domova.

Kw dvouletému výročí výzvy č. 108 Housing First projekt Podpora sociálního bydlení připravil webináře, přednášky, informační videa – ale také hudební vystoupení a benefici. V týdnu od 14. do 18. června proto sledujte facebookovou stránku projektu: https://fb.me/e/1nVFE2yOD.

Seznamte se také s interaktivní mapou, kde jsou jednotlivými body vyznačeny subjekty, které ve spolupráci s MPSV pilotně ověřují (nebo již ověřovaly) lokální systémy sociálního bydlení (v tabulce označené jako SB) nebo zavádějí přístup Housing First (v tabulce označené jako HF). Kliknutím na konkrétní bod v mapě zobrazíte základní informace o daném projektu. Více informací pak naleznete v jednotlivých záložkách pod mapou. Interaktivní mapa je vyvěšena na: Interaktivní mapa projektů (mpsv.cz).

Více informací k projektům, které byly podpořeny z výzvy č. 108, a k přístupu Housing First najdete na webu projektu:  www.socialnibydleni.mpsv.cz.

/zr, rš/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down