Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Hradec Králové míří k fotbalovému stadionu podle nejpřísnějších měřítek

Ojedinělý sportovně-společenský projekt vzniká v současné době v Parku Malšovice v Hradci Králové. Po téměř pětileté společné práci architektů a investorů má již platné územní rozhodnutí, v současné době se projednává dokumentace pro stavební povolení.

Jak uvádí Ing. arch. Oleg Haman z architektonického ateliéru CASUA, Park Malšovice je svým způsobem unikátní projekt, který ve městě vzniká na břehu Orlice. Jde o společný počin dvou investorů – developerské společnosti a statutárního města. Vzniknou tak dva objekty – multifunkční aréna, jejímž investorem je Hradec Králové, a obchodně-společenské centrum, jehož investorem je developer.

Vše se uskuteční na pozemcích města, přičemž developer si kupuje pozemky od magistrátu a zároveň se stává partnerem fotbalového klubu FC Hradec Králové (město v něm plní roli zakladatele) na dobu dalších 10 let. Rovněž vybuduje technickou a dopravní infrastrukturu v celé této lokalitě. Architektonický ateliér CASUA je autorem návrhu společného projektu.

FOTBALOVÝ STADION V EVROPSKÉM A SVĚTOVÉM STANDARDU

Fotbalový stadion bude mít kapacitu 12 tisíc sedících diváků a bude splňovat nejpřísnější požadavky FIFA a UEFA v kategorii Elite, stejně jako požadavky materiálu Fotbalové asociace ČR Projekt ligové stadiony 2020. »V útrobách vlastního stadionu nalezne své zázemí fotbalový klub a jeho administrativní část a samozřejmě tam budou i šatny pro hosty. Ale také další dvě šatny, které mohou být použity pro fotbalové turnaje. Dále tam bude k dispozici přibližně 950 míst pro VIP návštěvníky, která jsou soustředěna na západní tribuně,« vypočítává Oleg Haman.

A připomíná i to, že jako protiváha tomuto objemu bude ve východní tribuně umístěn atletický oddíl a jeho tréninkové zázemí s krytou běžeckou dráhou, sektory pro skoky vysoký, daleký i o tyči a pro další atletické disciplíny. Podle architekta tak dojde k unikátnímu spojení obou oddílů v zájmu využití tréninkových kapacit, což bude zajímavé i pro fotbalisty za nepřízně počasí či během špatných klimatických podmínek.

INVESTICE DEVELOPERA BUDE ČTYŘIKRÁT VYŠŠÍ NEŽ MĚSTA

V areálu nebude chybět park volnočasových aktivit s dětskými hřišti, prostorem pro skating či hřištěm na pétanque, který navazuje na stávající vzrostlou zeleň podél řeky Orlice a vhodně ji doplňuje novou výsadbou. V lokalitě je dále připraveno 1935 krytých parkovacích automobilových stání, z toho 335 pod stadionem. Zbývající stání budou v obchodní galerii. Projekt pamatuje i na cyklistickou dopravu a jeho součástí je také vybudování téměř 1200 míst pro odložení jízdních kol.

Celkové náklady na realizaci projektu, který má ve městě i své odpůrce, jsou vykalkulovány na přibližně 3,1 mld. Kč, přičemž investice města do víceúčelové arény by měla činit přibližně 635 mil. Kč. Náklady developera do obchodního centra, technické a dopravní infrastruktury a úprav parkových ploch pak představují zbývajících bezmála 2,5 mld. Kč.

Své prostory včetně kryté běžecké dráhy ve východní tribuně nalezne atletický oddíl (vizualizace vlevo). Fotbalisté zase získají moderní fotbalový stadion.

VIZUALITACE: ATELIÉR CASUA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *