Autor
Kategorie:
Ekonomika

Hrozí PAPu fenestrace?

Ministr financí i premiér potvrdili závazek uhradit náklady související s vyplňováním Pomocného analytického přehledu (PAP). Na svém webu to již oznámil Svaz měst a obcí ČR. Pravdou je, že obcím kromě podstatně zvýšených nákladů na zpracování svého účetnictví i účetnictví příspěvkových organizací...

Ministr financí i premiér potvrdili závazek uhradit náklady související s vyplňováním Pomocného analytického přehledu (PAP). Na svém webu to již oznámil Svaz měst a obcí ČR. Pravdou je, že obcím kromě podstatně zvýšených nákladů na zpracování svého účetnictví i účetnictví příspěvkových organizací PAP asi nic nepřinese (viz str. 13).

Také my jsme si psali s Ministerstvem financí ČR (MF). Veronika Lukášová z jeho odboru komunikace nás ujistila, že příslib částečné kompenzace nákladů spojených se sestavením PAP v roce 2012 by měl být naplněn. »Chystá se řešení pro všechny dotčené účetní jednotky, kterých MF identifikuje celkem 1332. Tato částečná kompenzace by tedy měla být zajištěna i pro příspěvkové organizace, jejichž zřizovatelem je územní samosprávný celek (ÚSC),« uvedla s tím, že pro snazší orientaci dotčených účetních jednotek MF na svém webu zveřejní jejich informativní výčet.

Podle Veroniky Lukášové se předpokládá, že ÚSC budou o tuto kompenzaci samy žádat, a to i za své příspěvkové organizace. Zveřejnění konečné výše částečné kompenzace vůči jednotlivým dotčeným účetním jednotkám a způsobu podání žádosti prý však lze očekávat už v řádu týdnů.

Věřme tedy, že se nenaplní chmurný alternativní scénář, o němž se také diskutovalo na půdě SMO. Totiž, že při vyplňování PAP leckde možná sáhnou k »fenestrální« metodě. Poučili jsme se na internetu a zjistili, že jeden z jejích výkladů spočívá v tom, že vyhlédnete z okna, krátce se zamyslíte a pak do výkazu zanesete první hausnumero, které vás napadne…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *