Hrozí utlumení investic v obcích, varuje SMS ČR

SMS ČR provedlo analýzu rozpočtových dopadů vládních opatření na samosprávy za období trvání nouzového stavu a poklesu HDP. Celková ztráta v letošních příjmech obcí oproti predikci dosahuje -50 miliard Kč, což znamená až čtvrtinový pokles rozpočtů samospráv jen v oblasti sdílených daní. Dopady na každou obec si lze snadno ověřit v aktualizované daňové kalkulačce, kde je predikován jak pokles HDP, tak dopad podpůrných vládních opatření. SMS ČR spolu s hejtmany již vyzvalo stát, aby naopak samosprávy podpořil v rozhýbání regionální ekonomiky.

 

„Společně s několika hejtmany krajů napříč politickým spektrem jsme stát vyzvali, aby podpůrnými opatřeními pomohl samosprávám ekonomiku znovu nastartovat. Její zpomalení obce citelně zasáhne, a to více než uvádí v současné době ministerstvo financí,“ vysvětluje důvody vzniku kalkulačky Stanislav Polčák, předseda SMS ČR. „Stát totiž porušil příslib premiéra Babiše[1], že negativně nezasáhne do inkasa sdílených daní s obcemi a kraji. Kompenzace pro OSVČ se však vyplácí i na vrub samospráv, a to přestože z daní OSVČ samosprávy nemají prakticky žádný příjem. Jen na těchto kompenzacích přitom obce přijdou o dalších 12 miliard Kč,“ podotýká Stanislav Polčák. Ten se zároveň obrátil dnes dopisem na všechny senátory, aby v projednávané novele zákona o kompenzačním bonusu dopad na samosprávy pomohli napravit. „Samosprávy jsou solidární se státem, počítají s výrazným propadem sdílených daní. Ovšem rozhodnutí státu, že se mají podílet na kompenzacích pro OSVČ, když jim však z jejich daní neplyne prakticky žádný příjem, je podrazem na samosprávy. Pokles rozpočtů o čtvrtinu většina obcí už nezvládne a zásadně přiškrtí investice,“ uvádí Stanislav Polčák s poukazem, že samosprávy čekaly, že je stát naopak podpoří.

  

Kalkulačka SMS ČR pracuje ve dvou modelech – pesimističtějším a optimističtějším – a umožní zjistit, o kolik peněz z daňových výnosů do svých rozpočtů obce přijdou. Kalkulačka má podobu jednoduché tabulky. Po zadání konkrétní obce do okénka vyhledávače se v prvním sloupci zobrazí předpokládané daňové příjmy obce pro rok 2020 v případě, že by nedošlo ke změnám v epidemiologické situaci v České republice a s tím souvisejícímu omezení ekonomických činností. Zdrojem kalkulačky je v tomto případě daňová predikce MF z podzimu 2019.

 

V druhém sloupci počítá daňová predikce s poklesem daňových příjmů o 10 %. S tímto propadem ve sdílených daních počítá například Ministerstvo financí, které to uvedlo ve své tiskové zprávě z 21. dubna 2020. „Celkově jde o propad o zhruba 25 miliard. Kč v daňových příjmech obcí ve srovnání s původní daňovou predikcí ministerstva. My se ale na základě aktuálního stavu domníváme, že je to stále ještě příliš optimistický předpoklad,“ říká Jan Sedláček, první místopředseda SMS ČR.

Ve třetím sloupci se zobrazuje pokles daňových příjmů sdílených daní o 20 %. „Tento odhad považuje za realistický například Národní rozpočtová rada,“ vysvětluje Sedláček. Celkově jde o propad zhruba o 49,5 miliard Kč v daňových příjmech obcí ve srovnání s původní daňovou predikcí MF.

Třešničkou na pomyslném dortu je poslední sloupec. Ten se věnuje aktuální problematice tzv. kompenzačního bonusu. Každá obec si tak může ověřit, o kolik ji stát svým jednáním připraví. Podkladem pro výpočet další minusové položky v rozpočtech samospráv jsou částky uvedené v důvodových zprávách příslušného zákona i obou novel.

Už máme signály, že obce přehodnocují naplánované investiční akce, ty, které nejsou nezbytně nutné, ruší nebo přesouvají na další období. To bude mít bohužel obrovský negativní dopad do regionální ekonomiky a potažmo i do ekonomiky celostátní, na níž se investice samospráv vysokou měrou podílejí,“ popisuje Jan Sedláček.

Jak se daňové příjmy obcí z RUD stanovují:

Každá obec se na celostátním hrubém výnosu sdílených daní podílí procentem stanoveným každoročně vyhláškou Ministerstva financí o procentním podílu jednotlivých obcí na částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů. Procentní podíl každé obce se vypočte jako součet vah 4 kritérií, která jsou definována v zákoně č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o tato kritéria (a jejich podíl ve výpočtu):

  • výměra katastrálního území obce (3%)
  • počet obyvatel obce (10%)
  • počet dětí a žáků navštěvující školu zřizovanou obcí (9%)
  • násobky postupných přechodů podle počtu obyvatel (78%)

Na daňových příjmech se okrajově podílí i počet zaměstnanců v každé obci.*

Daňová kalkulačka je k dispozici zde:  https://www.smscr.cz/kalkulacka/rud/

 

[1]  https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/smo-cr-ziskal-prislib-premiera-investice-obci-jsou-prioritou-vlada-proto-nebude-kratit-rozpoctove-urceni-dani-a-nasmeruje-dalsi-dotace-obcim

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down