I za ekonomické recese lze v obci posilovat pospolitost lidí

Pevná pospolitost občanů je jedním ze základních pilířů každé moderní obce. Z mého pohledu starostky malých jihomoravských Násedlovic je pro udržení této pospolitosti nejdůležitější dobré slovo, setkávání - a také slavení. Doporučuji pořádat nejen akce tradiční, jako jsou hody či jarmarky, ale...

Pevná pospolitost občanů je jedním ze základních pilířů každé moderní obce. Z mého pohledu starostky malých jihomoravských Násedlovic je pro udržení této pospolitosti nejdůležitější dobré slovo, setkávání – a také slavení. Doporučuji pořádat nejen akce tradiční, jako jsou hody či jarmarky, ale najít si i nové příležitosti. V naší obci to byl například lampionový průvod s ohňostrojem, čajem či svařáčkem.

Vůbec je dobré tradice v obci udržovat. Občané na vesnici nemají tolik příležitostí navštěvovat kulturní akce ve městech. Například maminka na mateřské dovolené je vděčná za to, může-li se navečer na pár chvil odreagovat od celodenních starostí a třeba si přijít zazpívat do pěveckého sboru. U nás takový sbor vznikl, nacvičuje na všechny významné události v životě obce, ať už to jsou dožínky, Farní čaj, oslava (letos už) 100. výročí založení včelařů, sjezdy rodáků, besedy pro důchodce či zpívání u Vánočního stromu před obecním úřadem. Sbor letos opět vystoupí i na Půlnoční mši v kostele sv. Martina a už se také chystá na tradiční, široko daleko vyhlášený Myslivecký ples, stejně jako na obecní krojovaný ples. Na jeho úvod místní děti a mládež zatančí českou, moravskou nebo slováckou besedu. Nacvičování začíná několik týdnů předem a na těchto zkouškách se scházejí děti i jejich rodiče, takže »všichni dohromady uděláme moc«.


Myslím si, že toto je nejjednodušší způsob, jak dávat dohromady občany, sousedy, kamarády. Zkrátka všechny dobré lidi, kteří se sejdou, pobaví a ještě udělají kus pořádné práce ku prospěchu celé obce. Kromě už zmíněných myslivců jsou jistě nejen u nás aktivní fotbalisté, hasiči, zahrádkáři, včelaři… To všechno jsou lidé, které jejich zájmová činnost baví, jsou ochotní pro ni, ale i pro obec něco udělat, obětovat svůj volný čas a energii. Máme štěstí, že takoví občané v naší obci žijí a ještě se mně nestalo, že by někdo z nich odmítl pomoc, když jsem ho o ni slušně požádala. Jistě, najdou se i lidé, kteří se už ze zásady proti všemu vymezují, jen kritizují a odmítají se do života obce zapojit. Těmi se však nesmíme nenechat odradit.

Ano, i v obci pociťujeme dopady ekonomické recese a bedlivě sledujeme, jak se odrazí například v našich daňových příjmech. Přesto si myslím, že krize nemá na dění v obci a utváření pospolitosti jejích obyvatel až takový vliv. Většina našich společných akcí totiž stojí více lidské enegie a času než peněz.

Nebuďme proto lhostejní a snažme se uzdravovat pošramocené vztahy mezi lidmi. Ať už vznikly v kterékoliv době a z jakékoliv příčiny. Každý k tomu může, byť i jen nepatrně přispět. Radujme se z maličkostí, k čemuž nepotřebujeme žádné investice, a těšme se z každého úspěchu našich sousedů, přátel, spoluobčanů. Jejich úspěch je i naším a celé obce. Jen v tomto duchu můžeme být sebevědomí občané, hrdí na svou obec. To je i záruka jejího zdravého kulturního, společenského, duchovního a ekonomického rozvoje.

Vážené starostky a vážení starostové, nadcházející Vánoce se opět jistě stanou především příležitostí uvědomit si, jak se všichni navzájem velmi potřebujeme a že lidské dobro je největší hodnotou života. Hodně štěstí, zdraví a úspěchů v roce 2013.

VLASTA MOKRÁ
starostka obce Násedlovice (okres Hodonín), vítězka soutěže Era Starosta roku 2012

 

Krize nemá na dění v obci a utváření pospolitosti jejích obyvatel až takový vliv. Většina našich společných akcí totiž stojí více lidské energie a času než peněz.

FOTO: ARCHIV NADACE VIA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *