01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Infotherma zahájí (opět) v lednu

Také v příštím roce bude maraton technických výstav a veletrhů již tradičně zahájen největší tuzemskou specializovanou přehlídkou věnovanou vytápění, úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů v malých a středních objektech - výstavou Infotherma. Uskuteční se 16.-19. 1. 2012 v Ostravě.

Před pěti lety se tato výstava především z prostorových důvodů přestěhovala z Frýdlantu nad Ostravicí na ostravské Výstaviště Černá louka. Tam se ve dnech 16.-19. ledna uskuteční i její už 19. ročník. Vytápění rodinných domů čím dál více sahá do peněženek lidí a stává se jednou z rozhodujících položek rodinných rozpočtů. Řada občanů proto často topí vším možným ve starých, zcela nevyhovujících kotlích. Lokální topeniště jsou mnohde největším zdrojem znečišťování ovzduší. O tom, co se s tím dá dělat, jsme hovořili s Ing. Liborem Kostelným, ředitelem agentury Inforpres, která je od prvního ročníku organizátorem výstav Infotherma.


Podle jeho slov by do budoucna mohla zásadně promluvit aktualizovaná státní energetická koncepce. Ta má být schválena ještě letos, a jak inženýr Kostelný uvedl, měla by být představena 16. 1. 2012 na celostátní tiskové konferenci, tedy právě v den zahájení Infothermy. Očekává se, že představitelé ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a životního prostředí, pod jejichž záštitou se výstava Infotherma uskuteční, tam spolu se zástupci Hospodářské komory ČR, asociací, svazů, cechů a společenstev sdělí, jak se koncepce promítne do moderního vytápění, úspor energie, využívání obnovitelných zdrojů i životního prostředí.

Jak může koncepce konkrétně ovlivnit vytápění rodinných domů?

Zásadně. Například dokud byla cena ušlechtilých paliv pro lidi únosná, nebyl problém, aby velice rychle a bez větších problémů přešli na moderní vytápění. Výrazně se zlepšila čistota ovzduší a nově získávaná tepelná pohoda rovněž odpovídala modernímu bydlení i novému životnímu stylu. Ano, dnes jistě nelze očekávat zlevnění cen energií. Občané však právem chtějí vědět, jaký bude trend ve státní energetice, jak, kdo a za kolik bude energii vyrábět a kolik za ni zaplatí koncový uživatel. Lidé už nehodlají, jak tomu bývalo před několika lety, investovat podle momentálních trendů nemalé částky, tu do elektrických přímotopů, tu do kotlů na plyn a nyní do kotlů na pelety či brikety, obnovitelné zdroje apod.

Co jim tedy budete na Infothermě 2012 radit?

Budeme se snažit zmapovat a nabízet co možná nejvíce různých řešení podle jednotlivých požadavků a ekonomických možností každého zájemce. Je to však začarovaný kruh. Tomu, kdo nemá na ušlechtilá paliva, většinou chybějí i peníze na alternativní řešení. Výstava bude hlavně přehlídkou nejrůznějších otopných systémů, které již ze své podstaty mají nižší spotřebu a lepší využitelnost paliva. Představí se tam i moderní kotle na tuhá paliva, nové komínové tahy a celá škála krbů, krbových vložek a kachláků.

To se však také neobejde bez investic...

Má-li se opravdu zásadně řešit ekonomika vytápění, je třeba začít nejlépe u nové nízkoenergetické výstavby či u rekonstrukcí, výměny oken a zateplování objektů. Proto také ze zhruba 360 vystavovatelů a organizací bude třetina těch, kteří nabízejí úspory energií »stavební formou«.

Nezmínil jste se ještě o možnostech obnovitelných zdrojů.

Ty mají na Infothermě vždy zelenou. Téměř třetinu ploch zaujmou firmy a organizace tepelnými čerpadly, slunečními kolektory, výrobou, zpracováním a využíváním biomasy a dalších obnovitelných zdrojů. Představit však chceme hlavně takové produkty a služby, které budou skutečnými obnovitelnými zdroji, s minimální spotřebou »čisté energie« na jejich produkci, zpracovávání, přepravu, manipulaci a skladování.

Moderní obec je již dlouho mediálním partnerem výstavy a stovky starostů, obcí a měst jsou zase pravidelnými návštěvníky výstav Infotherma. Co by si na 19. ročníku neměli nechat ujít?

Velice si vážíme návštěv starostů a dalších zástupců obcí a měst. Již nyní je zveme na výstavu a jako každý rok jim na základě jejich požadavků zašleme volné vstupenky i další materiály k výstavě a odbornému doprovodnému programu. Uskuteční se zde oborové dny k výběru a hodnocení tepelných čerpadel, k zásadám nízkoenergetické a pasivní výstavby, proběhne odborná konference ke světovým trendům ve vytápění, bude se konat řada dalších zajímavých akcí a přednášek atd. Návštěva odborného doprovodného programu je pro návštěvníky výstavy zdarma a již nyní si lze rezervovat místo. Opět bude připraveno i poradenské středisko k využívání místních zdrojů energie, jako například tepla ze splaškových a termálních vod, důlních a skládkových plynů, komunálního odpadu a biomasy v bioplynových stanicích.

Infotherma se každoročně stává i dostaveníčkem zástupců mnoha obcí a měst.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV INFORPRES

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down