Autor
Kategorie:
Různé

Jablonec a Prostějov statutárními městy

K současným celkem 24 statutárním městům včetně Prahy přibudou Prostějov a Jablonec nad Nisou. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. Příslušnou úpravu novely zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, jejíž součástí je seznam statutárních měst ČR, však ještě musí...

K současným celkem 24 statutárním městům včetně Prahy přibudou Prostějov a Jablonec nad Nisou. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. Příslušnou úpravu novely zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, jejíž součástí je seznam statutárních měst ČR, však ještě musí podepsat prezident republiky.

Původně byl jako statutární město navržen pouze Prostějov. Senát, jemuž byl návrh novely zákona podstoupen Poslaneckou sněmovnou, však do něho zařadil i Jablonec. Poslanci s touto úpravou 7. 2. vyjádřili souhlas (znaky obou měst otiskujeme).


K výhodám statutárních měst mj. patří to, že se mohou dále dělit na částečně samostatné celky. Dosavadní starostové získají titul primátora.

»Zařazení na seznam statutárních měst vnímáme jako prestižní záležitost a je to samozřejmě pro nás výzva dostát tomuto statutu se ctí, jež mu náleží. Další konkrétní kroky Jablonce coby statutárního města však zatím nelze předjímat, rozhodne o nich až zastupitelstvo. Už teď však mohu říci, že statutární město Jablonec bude otevřeno pro okolní menší obce, pokud by se chtěly připojit jako nové městské obvody, a zlepšit tak své ekonomické podmínky,« řekl nám Ing. Petr Beitl, starosta Jablonce nad Nisou.

»Statutární město Prostějov získá vyšší prestiž i lepší přístup k informacím. Komora primátorů statutárních měst se pravidelně schází a mj. projednává též návrhy zákonů, které připomínkuje. Tato možnost se teď otevře i nám. Zaznamenali jsme už také názory podnikatelů, že pro podnikání bude tato změna přínosná. Určitě ji využijeme rovněž v propagaci města. K městu sice přináležejí tři příměstské části, ale o zřízení místních samospráv tam v tuto chvíli neuvažujeme,« uvedl pro Moderní obec Miroslav Pišťák, starosta Prostějova.

Jablonec n. N.

Prostějov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *