Jak na kompostování, poradí zájemcům v Jablonci n. N. seminář

Statutární město Jablonec nad Nisou rozmístilo na svém území několik komunitních kompostérů. Pro čistý výsledný materiál je třeba správně kompostovat. Proto město v rámci místní Agendy 21 společně se spolkem EKODOMOV připravilo na čtvrtek 5. května veřejné setkání zájemců o komunitní kompostování včetně praktického návodu, jak třídit. Setkání začíná v 16.30 hodin u kompostéru ve Mšenské ulici.

Kompostováním je možné snížit směsný komunální odpad až o 40 %. Výsledný materiál lze použít na kultivaci předzahrádek, balkónových či pokojových rostlin. Aby však byl kompost kvalitní, je třeba se naučit, jak správně kompostovat. K tomu poslouží veřejné setkání s praktickým návodem. „Zveme všechny zájemce o projekt komunitního kompostování ve čtvrtek 5. května od 16.30 hodin. Praktický návod přineseme přímo u kompostéru ve Mšenské ulici 12. Proškolení je nutné zvláště pro správce kompostéru, který bude o skladbu materiálu pečovat,“ připomíná Jan Čermák z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Jablonec nad Nisou z participativního rozpočtu, který je jedním z projektů místní Agendy 21, pořídil uzamykatelné a zateplené komunitní kompostéry SIVA, které mohou stát na veřejném prostranství a kompostovat v nich lze celý rok, ale pouze biomateriál z domácností, nikoli ze zahrad.

„Komunitní kompostování využívají lidé, kteří chtějí kompostovat biomateriál z vlastní domácnosti, ale nemají místo na kompostér ve vnitrobloku. V komunitě si zvolí osobu, která dohlíží na čistotu materiálu a kvalitu kompostu, který pak používají všichni dle svých potřeb,“ vysvětluje Čermák a dodává: „Každý, kdo se do projektu zapojí, dostane kód zámku od správce. Kontakt na něj je uvedený vždy na přední straně kompostéru. Jeho kapacita vystačí zhruba pro 10 až 15 domácností.“*

/jf/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down