01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak se postarat o veřejná prostranství?

Veřejná prostranství jsou definována jako všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Veřejná prostranství tvoří základní strukturu města a jejich kvalita výrazně ovlivňuje kvalitu života obyvatel ve městě.

VHODNÁ TECHNIKA JE KLÍČOVÁ

Proto by snaha radnic o zlepšení stavu veřejného prostoru a zefektivnění investic do něj neměla postrádat ani důraz na koncepční přístup a koordinaci. Mezi hlavní činnosti patří např. sečení travnatých ploch, řezy a kácení stromů a keřů, úklid odpadu v městské zeleni, hrabání listí, výsadba zeleně a péče o ni, pletí záhonů, údržba dětských hřišť a laviček atd.

Údržba veřejného prostranství spadá pod odpovědnost vlastníka, tedy město či obec. K zajištění všech těchto činností je zapotřebí v neposlední řadě také vhodná technika, která by neblokovala provoz, nepoškozovala nezpevněné plochy a neohrožovala pěší chodce.

BEZPEČNĚ NA ZEMI I VE VÝŠCE

Nejčastěji je potřeba převézt větší počet osob a jejich pracovní náčiní. Pro tento účel vybíráme ze značky Victoria Giotti. Provedení Double cabina převeze až pět osob, které mají k dispozici ložnou plochu pro přepravovaný materiál až 2050 x 1540 mm. A v tomto případě vás překvapí kromě nižší pořizovací ceny také nižší provozní náklady.

Všechny činnosti ovšem neprobíhají vždy na zemi. Například údržba květinové výzdoby na sloupech veřejného osvětlení, montáž dopravního značení nebo prostřih stromů a keřů, a dokonce i údržba veřejného osvětlení. Jelikož vysokozdvižná plošina je pouze jednoúčelové vozidlo, hledali jsme náhradu. Vozidlo Quargo s nástavbou Střihový zdvih nás mile překvapilo. Vozidlo je ve formě sklápěcí korby, ale zároveň je to Pracovní plošina. Zvedne korbu do výše 149 cm, což je výška, která nevyžaduje žádná bezpečnostní opatření z hlediska zákona. Ochranu pracovníků pod stanovenou hranici 1,5 m řeší zaměstnavatel dle charakteru a rizika dané práce. Výhodou je, že zařízení může ovládat jedna osoba (prostřednictvím dálkového ovládání), což snižuje celkové provozní náklady firmy. Dosah rukou pracovníka tak bude až 3,7 m.

I KOMUNÁLNÍ TECHNIKA MŮŽE BÝT VSTŘÍCNÁ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Nezapomněli jsme ani na ekologickou stránku věci. Všechna vozidla lze vyrobit s benzinovým motorem, který se může kombinovat s LPG - zkapalněným butanem, nebo s CNG - stlačeným zemním plynem. Zde je to navíc i o ekologii a ekonomii, protože se velmi výrazně sníží náklady. Poslední variantou je Elektrovozidlo, které má nulové hlukové a znečišťující emise a náklady se pohybují kolem 0,45 Kč / 1 km.

Piaggio Quargo s nástavbou střihový zdvih. Zařízení lze ovládat i dálkově.

Victoria Giotti v provedení Double cabina převeze pět osob při ložné ploše pro přepravovaný materiál až 2050 x 1540 mm.

Čtyřkolka Piaggio Quargo se dodává také s nástavbou košovka o objemu 3,5 m.

FOTA: ARCHIV I-TEC CZECH

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down