Jak se vyhnout vícepracím?

Máte problémy se složitou přípravou projektové dokumentace a chcete zároveň ušetřit finance za vícepráce? Možná je řešením Žlutý FIDIC (tzv. FIDIC P & DB). Potřebujete ale dobře připravenou zadávací dokumentaci. V případě využití Žlutého FIDIC zadavatel netvoří »klasickou« projektovou dokumentaci....

Máte problémy se složitou přípravou projektové dokumentace a chcete zároveň ušetřit finance za vícepráce? Možná je řešením Žlutý FIDIC (tzv. FIDIC P & DB). Potřebujete ale dobře připravenou zadávací dokumentaci.

V případě využití Žlutého FIDIC zadavatel netvoří »klasickou« projektovou dokumentaci. Potřebuje čas a prostředky na vypracování kvalitní zadávací dokumentace zakázky obsahující projektovou dokumentaci pouze v rozsahu architektonické studie ve formě dvou pohledů a dvou půdorysů. Součástí technické části zadávacích dokladů musí být také standardy a požadavky na materiály, které je nutné velmi přesně definovat. Obec tak má odpovědnost pouze za zadávací podklady. Nositelem rizika za dílo, včetně prováděcí dokumentace, je zhotovitel stavby. Zadavatel musí také průběžně projektovou dokumentaci schvalovat. Mnoho projektantů ale stále neumí takové podklady v dostatečné míře podrobnosti připravit.

Žlutý FIDIC využily Milovice při výstavbě školky. Město má jen omezený rozpočet a chybí mu specializovaný tým pro přípravu investičních projektů. Vedení radnice o zadání zakázky tímto způsobem dlouho diskutovalo. »Dnešní způsob, který předkládá uchazečům jedno jediné řešení na ocenění, aby následně rozhodla nejnižší cena, rozhodně k nejnižší ceně a kvalitě nevede. Rozhodli jsme se jít proto cestou tzv. žlutého FIDIC, jehož základním rysem je pověření dodavatele i vypracováním projektové dokumentace,« vysvětluje místostarostka Marcela Říhová. Milovice nalezly řešení zejména pro snížení počtu víceprací a přitom byla dodržena požadovaná kvalita. Zadavatel tak snížil rizika chyb v projektové dokumentaci a zkrátil dobu výstavby. Těžiště úspěšné realizace bylo v technických požadavcích, jež nahradily projektovou dokumentaci, a v požadavcích na standardy materiálů a výrobků. Uvedený dokument v rozsahu cca 50 stran textu podrobně popisoval stavbu po jednotlivých profesích namísto »klasické« projektové dokumentace.

MILAN OLERÍNY

MP Consulting

Se žlutým FIDIC zatím obce ani projektanti nemají příliš zkušeností.

FOTO: MP CONSULTING

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *