Jak vyvěšovat státní vlajku při státním smutku

Pondělí 3. února vyhlásila vláda ČR dnem státního smutku k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery.

Ministerstvo vnitra na svém webu ( www.mvcr.cz/clanek/informace-k-vyvesovani-statni-vlajky-pri-statnim-smutku.aspx ) informuje o tom, jak v den státního smutku na veřejných budovách vyvěšovat českou státní vlajku, případně černý prapor.

Při státním smutku se na budovách, na kterých se vyvěšuje státní vlajka zejména při příležitosti státních svátků, vyvěšuje státní vlajka na znamení smutku. Vlajková výzdoba začíná v 16:00 předcházejícího dne a končí v 8:00 dne následujícího po dni státního smutku.

Na znamení smutku se vlajka spustí na půl žerdi. Není-li v době vyhlášení státního smutku státní vlajka vyvěšena, postupuje se při jejím vyvěšení tak, že se nejprve vztyčí až na vrchol stožáru (nechá se cca 5 vteřin vlát) a následně se spustí. Je-li již vyvěšena, spustí se na půl žerdi.

Pokud je současně se státní vlajkou na jiném stožáru vyvěšena jiná vlajka, resp. jiné vlajky, je nutno spustit na půl žerdi i tyto vlajky, a to do stejné výše, jako je spuštěna vlajka státní.

Spuštění vlajky na půl žerdi je ovšem možné pouze při vyvěšení vlajky na vlajkovém stožáru.

Není-li možno státní vlajku vyvěsit na půl žerdi zejména proto, že je na dotčené budově vyvěšována formou praporu do držáku (tuleje), postupuje se následovně:

Je-li na budově jen jeden držák, vyvěsí se místo státní vlajky černý prapor. Jsou-li na budově dva držáky, vyvěsí se státní vlajka nalevo při čelním pohledu na budovu a černý prapor napravo. Je-li na budově více držáků (a na všech budou vyvěšeny vlajky/prapory), platí obecná pravidla hierarchie vlajek – tedy státní vlajka je vždy na nejčestnějším místě.

Na znamení státního smutku se nikdy nevyvěšuje na společném stožáru státní vlajka s černým praporem!

ZAZNĚJÍ I SIRÉNY

K uctění památky předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery, který zemřel v pondělí 27. ledna 2020, vyhlásila vláda ČR na pondělí 3. února 2020 státní smutek. 

V tento den budou státní vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi nebo na stožáru, vyvěšeny budou i černé prapory.

Ve 12:00 hodin se rozezní více než osm tisíc sirén v celé České republice. Sirény se rozezvučí signálem Pieta. Půjde o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund. V Praze před vlastním zvukem sirény zazní informace pro veřejnost v českém a anglickém jazyce: Vážení občané, proběhne signál Pieta.

Od 16:00 hodin se bude v pražském Rudolfinu konat pietní shromáždění, kterého se zúčastní nejvyšší ústavní činitelé, zákonodárci, členové vlády, představitelé justice, církví, diplomaté, rektoři veřejných vysokých škol a další významné osobnosti. Veřejnost bude moci průběh shromáždění sledovat před budovou Rudolfina, kde bude umístěna velkoplošná obrazovka, nebo prostřednictvím živého vysílání České televize a Českého rozhlasu.*

/zr/

K foto:

Na budovách města Ostravy a institucích zřízených městem bude k uctění památky Jaroslava Kubery stažena česká vlajka na půl žerdi již v neděli 2. února od 16 hodin. Zpět bude vytažena v úterý 4. února v 8 hodin ráno. Veřejné budovy, kde vlajka nevisí na stožáru, umístí vedle státní vlajky po stejnou dobu černý prapor. V neděli 2. února a v pondělí 3. února bude navíc mj. zhasnuto i osvětlení ostravského magistrátu (na snímku).

Ilustrační foto: archiv města

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down