Jako první byl do Síně slávy – pocta za rozvoj venkova uveden Jiří Vačkář in memoriam

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR otevřely minulý pátek 26. října Síň slávy – pocta za rozvoj venkova.

Jako první byl do Síně slávy uveden Ing. Jiří Vačkář in memoriam (na snímku dole) za celoživotní přínos českému venkovu, zahájení národního Programu obnovy venkova, propagaci soutěže Vesnice roku a osobní nasazení při vzniku evropského Programu rozvoje venkova včetně nastartování programu LEADER v České republice.

Ocenění převzali ve Frýdlantském salonku Valdštejnského paláce, sídle Senátu PČR, zástupci rodiny z rukou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslava Nenutila za přítomnosti Veroniky Vrecionové, předsedkyně SPOV ČR a poslankyně PČR, Stanislava Polčáka, předsedy SMS ČR a poslance Evropského parlamentu, a Pavla Drahovzala, výkonného ředitele Svazu měst a obcí ČR .

Jiří Vačkář prožil většinu svého života na venkově, vystudoval zemědělství, pracoval v různých zemědělských podnicích. Od roku 1990 se zapojil do politického života, byl poslancem České národní rady a později Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Celý svůj život věnoval zemědělství a venkovu a jako poslanec se zasloužil o zahájení financování národního Programu obnovy venkova.

Významné bylo jeho působení na ministerstvech pro místní rozvoj a zemědělství. Podporoval na nich realizaci Programu obnovy venkova, včetně postupného navyšování jeho rozpočtu, napomáhal rozvinutí soutěže Vesnice roku a vznik prvních místních akčních skupin. Na Ministerstvu zemědělství se zasloužil o implementaci evropského Programu rozvoje venkova. Prosadil také zahájení programu LEADER, nejprve v pilotní podobě s podporou z národních prostředků, později s podporou Programu rozvoje venkova.

Do Síně slávy, jako osobnost roku 2018 in memoriam, byl nominován Spolkem pro obnovu venkova ČR, Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova, Sdružením místních samospráv ČR a Svazem měst a obcí ČR.

Na základě dohody s Národním zemědělským muzeem v Praze bude v jeho prostorách každoročně věnováno místo pro umístění  fotografie takto oceněných osobností.*

/tz/

K foto:

Na základě dohody s Národním zemědělským muzeem v Praze (na snímku) bude v jeho prostorách každoročně věnováno místo pro umístění fotografie osobností oceněných uvedením do Síně slávy – pocta za rozvoj venkova.

Ilustrační foto: archiv Národního zemědělského muzea

Foto Jiřího Vačkáře v galerii dole: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down