Ilustrační foto: Archiv Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017

Jarní část Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017 skončila, podzimní se chystá na 23. září

Poslední úklidovou akcí v Havířově skončila o uplynulém víkendu jarní etapa dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Zúčastnilo se jí přes 83 tisíc dobrovolníků, což je bezmála tolik, jako za celý loňský rok.

Podzimní termín úklidů 23. září bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích na všech kontinentech.

Připomeňme konkrétní čísla ze statistik letošních jarních úklidů:

Úklidových akcí: 2215

Odpadu sesbíráno: 1331 tun

Z toho vytříděno: 281 tun

Účast na akci: 83 491 dospělých dobrovolníků + 45 848 dětí

Počet uskutečněných akcí je zhruba o čtvrtinu vyšší než za stejné období loňského roku, předpokládáme tak, že na podzim přivítáme symbolicky letošního stotisícího účastníka,“ sdělil organizátor akce Radek Janoušek. „Před koncem školního roku ještě plníme závazky – probíhají přírodovědné exkurze pro vítězné školní kolektivy, které se zapojily do úklidů a uspěly ve výtvarné soutěži, v průběhu prázdnin však již budeme intenzivně připravovat podzimní vlnu úklidů, kdy zeleň ustoupí a odpadky opět vykouknou,“ dodal.

Na shledanou v září!

Zářijový termín (23. 9.) bude tradičně ve znamení akce Clean Up The World (vznik v Austrálii). Souvisí však i s iniciativou LetsDoIt (vznik v Evropě), ke které se organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko také hlásí. Ta totiž chystá historicky největší, dlouho připravovaný celosvětový úklid právě v podzimním termínu roku 2018. „Rádi bychom v předstihu motivovali účastníky k uklízení i na podzim. Na jednu stranu bychom organizátory akcí neradi přetěžovali, na druhou stranu je tu jedinečná šance připojit se k akci světového formátu a ukázat, že na to máme. A co si budeme povídat, řada lokalit si úklid 2x v roce také zaslouží,“ poznamenal k tomu další z organizátorů akce Miroslav Kubásek.

Ve stejném termínu jako úklidy proběhne letos v září i druhý ročník osvětové akce nazvané Recykliště v Brně-Pisárkách. Kromě předávání cen vítězům letošní úklidové fotosoutěže se mohou návštěvníci této populárně-vzdělávací akce pro malé i větší děti těšit na bohatý kulturní program s řadou soutěží na téma odpadů a jejich recyklace.

Hlavní podzimní termín akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je pro letošek stanoven na sobotu 23. září. Uklízet se však dá i mimo hromadný termín, každá akce se počítá. A díky partnerům, především pak Nadačnímu fondu Veolia, budeme opět připraveni pomoci s pytli a rukavicemi,“ dodala Kateřina Landová z pořádajícího Českého svazu ochránců přírody. Dobrovolníci se mohou registrovat již nyní na stránkách www.UklidmeCesko.cz a nalákat tak co nejvíce dobrovolníků z okolí ke společnému dílu pro dobrou věc a radost z čistého a zdravého životní prostředí.*

/zr/

 

Ilustrační foto: Archiv Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *