Jarní úklid aneb Jak optimálně financovat potřebné stroje

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu poskytli svým klientům 123,35 mld. Kč, tj. o 4,4 mld. Kč více než o rok dříve.

Zatímco celkový objem podnikatelských úvěrů loni v České republice klesal, členové ČLFA zaznamenali v oblasti financování firemních investic nárůst. Rostl i objem prostředků, které poskytli na financování firemních investic.

NA CHUŤ LEASINGU FIRMY UŽ PŘIŠLY. PROČ NE MUNICIPALITY?

Zejména malé a střední podniky už vnímají produkty členů ČLFA jako zcela přirozenou alternativu ke klasickým bankovním úvěrům. Méně častěji jsou však tyto bezpečné nebankovní finanční produkty využívány obcemi a městy a jimi zakládanými společnostmi typu technických či komunálních služeb.

Pokusme se proto s končící zimou krátce zamyslet nad tím, jak se ve městech a obcích připravit na příchod jara a jak k tomu i optimálně financovat potřebné stroje a zařízení. Kde však začít?

Úklidem v kanceláři? (Starý počítač už nestačí s dechem a kopírka neumí pořídit čitelný obrázek.)

Kontrolou veřejných prostranství, abychom zjistili, jaký je stav komunální zeleně? (Jen aby auto technických služeb nebylo zase nepojízdné; poslední dobou je v opravě častěji, než když jsme ho ještě spláceli.)

Návštěvou v podniku komunálních služeb? (Volali, že potřebují navýšit rozpočet na nové silniční zametací stroje, úklid se bez nich už neobejde.)

Prodloužením smlouvy se zahradnictvím? (Loni si pořídilo šikovnou čtyřkolku na úklid přilehlých prostranství od… Inu, však všichni máme rádi pejsky…)

Dobrou radou kamarádovi, že hlučné staré lisy by měl nahradit novými, protože na obci se začaly množit stížnosti? (Deset vstřikolisů nadělá pěkný rámus.)

Svoláním rady obce do sklípku »U Franty«? (Aby už konečně nechal svůj rezavý pluh a postřikovač sešrotovat. A ví vůbec o Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu – PGRLF – určeného i k subvencování části úroků podnikatelských subjektů v oblasti zemědělství či lesnictví?)

Kdekoli se starosta v obci rozhlédne, téměř vždy vidí něco ke zlepšení. Jenže každá investice je pro napjatý obecní rozpočet oříškem. Bankovní úvěry je totiž třeba obvykle zajistit zástavou nemovitostí, navíc spíš bývají vhodnější pro provozní potřeby.

CO KDYBY VŠE VYPADALO TAKTO?

Na radnici pořídíme nový server a pracovní stanice = operativní leasing bez služeb, měsíční náklad 2200 Kč (cena 80 tis. Kč, nájem 36 měsíců, pak obnova za nové), zatímco kopírku nám dodavatel pronajme za cenu stanovenou podle počtu skutečných kopií (kopírka zastane i funkci tiskárny). Rizikem nemusí být ani konec nájmu – lze se totiž dohodnout na jeho prodloužení.

Nové kombi s velkým zavazadelníkem přijde na full service leasing měsíčně na 6360 Kč, a to včetně povinného servisu, výměny pneumatik, zaplacení silniční daně, poplatků za rádio a nákupu dálniční známky (a ještě budou specialisté leasingové společnosti hlídat, aby opravy vozidla byly kvalitní a za dobrou cenu), jen případný odkup vozidla by byl za cenu tržní. Proto je lepší pak vůz opět vyměnit za nový.

Podnik komunálních služeb využije akční nabídky zametacích strojů na finanční leasing s podporou Evropské investiční banky s dobou splácení 72 měsíců. Případné technické zhodnocení o další nástavby pak leasingová společnost zaplatí přímo dodavatelům nástaveb a jejich cenu promítne do zbývajících splátek (nebo bude smlouva prodloužena a splátky zůstanou stejné). Rizikem není ani případná pojistná událost – vše je dobře pojištěno a při pojistné události nás leasingová společnost a pojišťovna nenechají na holičkách.

Zahradník ke čtyřkolce koupí lehce použitý Multicar 26 třístranný sklápěč s hydrostatickým pohonem. Finanční leasing si přitom vezme jen na 54 měsíců (minimum podle daňových předpisů) a splatí jej za 48 měsíců (náklady cash chce také minimální), zbytek doby platí pouze pojistné.

Kamarád si nechá poradit a podá žádost o čerpání dotace, ideální bude financování úvěrem se zástavou novými stroji: Je to rychlé, dostupné a po obdržení dotace může složit i mimořádnou splátku.

Franta si konečně podá žádost u PGRLF, využije nabídky spolupracujících dodavatelů leasingové společnosti v rámci jejího programu AGRO 2014. Jeho reálné úvěrové náklady pak budou jen 1 % úročení p. a. – pokud ovšem bude splácet řádně a včas, aby splnil podmínky výplaty dotací (ale pozor: příjem žádostí pro program Zemědělec končí u PGRLF již 30. 9. 2014).

Jarní úklid? To bude jednoduché, zástupci obce či města vždy dobře vědí, co je nutné, a např. největší leasingová společnost na českém trhu ČSOB Leasing zase ví, jak to zařídit.

JAK NA TO?

Zašlete fotografii stroje, který chcete vyměnit nebo pořídit jako nový, spolu se stručným popisem a kontaktem na e-mailovou adresu moderniobec@csobleasing.cz nebo se jednoduše obraťte na pracovníky poboček ČSOB Leasing (kontakty naleznete na www.csobleasing.cz).

MARTA SLAŽANSKÁ

produktový manažer ČSOB Leasing, a. s.

Srovnání jednotlivých zdrojů financování pro předmět v orientační ceně 1,5 mil. Kč a 20% akontace s financováním na 54 měsíců (operativní leasing na 36 měsíců):

Finanční leasing (FL) Operativní leasing (OL) Úvěr Nákup za hotové
Kolik hotovosti musím mít k dispozici v okamžiku koupě? akontace 300 tis. Kč + 63 tis. Kč DPH = 363 tis. Kč nemusí mít žádnou jako u FL 363 tis. Kč, ale odpočtu si DPH 315 tis. Kč, reálně cca 48 tis. Kč celou cenu vč. DPH 1 815 tis. Kč
Kdy a jak si nárokuji DPH? 60 tis. Kč z akontace a pak 5 tis. Kč z každé splátky cca 5 tis. Kč z každé splátky 315 tis. Kč ihned po nákupu předmětu 315 tis. Kč ihned po nákupu předmětu
Budu mít ještě prostředky na další potřeby např. v podnikání? ano, 1 440 tis. Kč (rozdíl mezi investicí za hotové a potřebnou akontací) ano, 1,5 mil. Kč (celá cena investice bez DPH) ano, 437 tis. Kč nebudu
Kolik pak budu platit měsíčně? 26 tis. + DPH (ale to si hned ten měsíc nárokujete) 26 tis. Kč + DPH (ihned nárokujete) 31 tis. Kč (bez odpočtu DPH) splátky nejsou

ZDROJ: ČSOB LEASING, A. S.

Skládkový kompaktor Cat 826H na řízené skládce tuhého komunálního odpadu v obci Radim na Kolínsku. Dokonce i tak velké stroje si obec může vcelku snadno pořídit díky finančnímu leasingu nebo operativnímu pronájmu.

FOTO: Archiv Phoenix-Zeppelin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *