Jarní úklid probíhá v hlavě. Zkuste to při chůzi s Výzvou 10 000 kroků

Výzva 10 000 kroků je příležitostí, jak si udělat pořádek v sobě, ale také přispět k lepšímu stavu veřejných prostor. Na podzim se do akce zapojilo více než 14 tisíc lidí a více než 70 měst z celé republiky. Právě probíhá registrace do dubnového kola Výzvy.

Chůze posiluje tělo i mysl a je tak skvělou prevencí proti nemocem a civilizačním chorobám. „Prevence má na naše zdraví mnohonásobně větší vliv než schopnost našeho zdravotnictví diagnostikovat a léčit nemoci. Vždy je lepší něčemu předcházet než řešit následky, které jsou mnohdy už obtížně napravitelné,“ zdůrazňuje profesor Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc a ambasador Výzvy 10 000 kroků.

Od března probíhá registrace do Výzvy 10 000 kroků, jejímž cílem je povzbudit k pohybu a zlepšit prostředí ve městech a obcích. Přihlásit se mohou lidé z celé republiky – jednotlivci, týmy, města, firmy i školy. „Přestože Výzva má v názvu 10 000 kroků, není cílem ujít tuto vzdálenost. Důležitější než objem je pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. Osobní závazek si každý může nastavit podle svých možností, jde o to otestovat si, kde jsou naše hranice,“ říká manažerka Výzvy Sylva Machová.

Zkušenosti zapojených měst

Podle studie PATH je 60 % městských cest kratších než pět kilometrů a čtvrtina z nich dokonce méně než jeden kilometr. I přesto tvoří chůze a jízda na kole pouze třetinu těchto cest, naopak automobily využíváme ve více než polovině z nich. To byl i jeden z důvodů, proč Výzva 10 000 kroků vznikla.  Akce probíhá v úzké spolupráci s jednotlivými městy, která zřizují místní koordinátory, informují své občany a aktivně je podporují v chůzi.

K více než 70 zapojeným městům se připojil i Prostějov. Primátor František Jura se akce pravidelně účastní osobně a zároveň potvrzuje i její význam pro komunitní život a další rozvoj města: „Při cestách pěšky jsou lidé zároveň všímavější ke svému okolí a město se je v tom snaží podpořit třeba zapojením do participativního rozpočtu. Letos pořádáme už třetí ročník a společně vybíráme ty nejlepší nápady, které udělají Prostějov zase o něco lepším místem k životu.”

Přínosy pěší a cyklistické dopravy potvrzuje také David Michalička, starosta středočeských Říčan, které už pošesté za sebou získaly ocenění za nejvyšší kvalitu života. „Ke kvalitě života neodmyslitelně patří podmínky pro bezpečnou jízdu na kole, a hlavně pro chůzi pěšky po městě. I proto se připojujeme k Výzvě 10 000 kroků. Je to mimo jiné způsob, jak motivovat lidi ke zdravému způsobu života, ale i lepší náladě a setkávání s ostatními. I já se v dubnu chystám vyzkoušet, zda 10 000 kroků denně dám.”

Podpora udržitelné městské mobility

Výzva 10 000 kroků se snaží také o zlepšení veřejného prostoru nebo podporu udržitelné městské mobility. Využívání chůze napomáhá k vytvoření, nebo posílení vazby ke svému okolí a tím k větší angažovanosti obyvatel do veřejného dění. „Když jde člověk pěšky, vnímá své okolí výrazně intenzivněji. Vidí detaily, cítí vůně, slyší městský ruch i letmá pozdravení, prozkoumává nové uličky i zákoutí. Takovému člověku pak více záleží na místě, ve kterém žije, a je mnohem ochotnější podílet se na jeho rozvoji, ať už spolu s místní samosprávou nebo v rámci občanských iniciativ,“ uzavírá Sylva Machová.

Výzvu pořádá Partnerství pro městskou mobilitu ve spolupráci s městy. Více informací na www.desettisickroku.cz.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down