Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Je jen na nás, co pro svůj úspěch podstoupíme

Mladík se švédskými kořeny dokonale využil svých jazkových znalostí a možností, které mu nabídlo studium na pražské vysoké škole CEVRO Institut.

Prostřednictvím výměnného programu Erasmus vyjelo ve školním roce 2011/2012 za studiem do ciziny přes sedm tisíc Čechů. Celkem tehdy v cizině studovalo, včetně krátkodobých studijních pobytů a stáží, více než 250 tisíc vysokoškoláků z ČR. Také zahraničních studentů na českých vysokých školách za poslední roky razantně přibylo. Zatímco v roce 2001 se jich na českých soukromých a veřejných vysokých školách vzdělávalo necelých devět tisíc, v roce 2010 jich bylo takřka 38 tisíc.


»Chci poznat svět, různé kultury a lidi. Také si chci, dokud jsem mladý, trochu užívat života a pak zkusit změnit naši společnost,« říkal si čtyřiadvacetiletý Sven Borak, než nastoupil ke studiu na vysoké škole. Sven žije v Česku odmalička, ale má švédské kořeny. Absolvent bakalářského oboru Politologie a mezinárodní vztahy na pražském CEVRO Institutu se díky svým jazykovým znalostem a možnostem, které tato prestižní vysoká škola nabízí, nejen seznámil se zajímavými lidmi – čímž si vytvořil kontakty, z nichž bude moci čerpat i v budoucnu, ale hlavně se dostal na místa, o nichž se většině z nás může jen zdát. Vysoká škola CEVRO Institut se podle Svena zaměřuje na prolamování bariér me-zi politickou, akademickou a podnikatelskou sférou. »Jde o problematiku, která je v dnešní době korupce a prospěchářství více než aktuální,« vysvětluje Sven, proč si zvolil právě tuto školu. »Vždy jsem si přál v životě dosáhnout něčeho velkého. Baví mě diskutovat nad různými názory. Zajímají mě mezinárodní vztahy a politika…«

Tahle Svenova slova možná nejlépe dokládají, proč se už v tak mladém věku dokázal prosadit a mj. absolvoval odbornou stáž v prezidentské kanceláři na Pražském hradě, navštívil Evropský parlament nebo v rámci projektu Erasmus studoval dva semestry na Universität Mannheim.

Sven byl i moderátorem a jedním z hlavních organizátorů mezinárodního semináře o evropské integraci severských zemí, pořádaném vysokou školou CEVRO Institut. Navázal tak kontakty s velvyslanci Dánska, Finska, Norska a Švédska v ČR i s ambasadorem Islandu v Rakousku, jenž na seminář přijel z Vídně. Tenhle mladík zkrátka ví, že je jen na nás, co jsme pro svůj úspěch ochotni udělat a co si kvůli němu umíme odepřít. Sven sám říká: »Vysoká škola CEVRO Institut to za mě neudělá. Ale naučí mě, co mám pro to udělat já.«

Sven moderoval i mezinárodní seminář o evropské integraci severských zemí.

FOTO: ARCHIV VYSOKÉ ŠKOLY CEVRO INSTITUT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *