01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Je to pouze první krůček

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií byl konečně novelizován. Novela má č. 359/2003 Sb. a je namístě se ptát, zda je dostatečná. Je třeba prohlásit, že nikoliv. O vlastním hospodaření s energií je toho totiž v zákoně pramálo. Jakoby formální chyba, v názvu zákona totiž chybí písmeno "s",...

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií byl konečně novelizován. Novela má č. 359/2003 Sb. a je namístě se ptát, zda je dostatečná. Je třeba prohlásit, že nikoliv.

O vlastním hospodaření s energií je toho totiž v zákoně pramálo. Jakoby formální chyba, v názvu zákona totiž chybí písmeno "s", signalizovala současné problémy.

Hlavní diskuse v uplynulých třech letech (začala ještě nad návrhem) se soustředila na problematiku auditů. Na jejich rozsah a termíny vyhotovení. Teprve praxe, kdy i Státní energetická inspekce začala být zahlcována žádostmi o udělení různých výjimek, dovedla původní zastánce co největšího rozsahu auditů ke změně pohledu na celou záležitost. Přijatá novela řeší vzniklou situaci pouze zčásti. O rok prodlužuje lhůtu na zpracování auditů na provozovaná energetická zařízení a budovy. Dále pak stanoví, že povinnost zpracovat energetický audit se nevztahuje na energetické hospodářství a budovy, u kterých bylo vydáno stavební povolení nebo ukončena výstavba nebo změna dokončené stavby:

do 31.12. 2001 se státní dotací poskytnutou Českou energetickou agenturou v rámci jejího programu, nebo

do 31.12. 2001 se státní dotací nebo půjčkou SFŽP, Ministerstva pro místní rozvoj nebo Ministerstva zemědělství České republiky.

Zákon však neobsahuje povinnost s energií hospodařit, což nelze jinak než prostřednictvím energetického managementu. Jsem si vědom skutečnosti, že je nedůvěra k obnovení činnosti energetiků na různých úrovních, ale zkušenosti z řady států západní Evropy (i větších měst ČR) ukazují, že ustavení funkce energetika se vyplatí.

předseda Energetické komise

Svazu měst a obcí ČR

a člen Zastupitelstva města Čelákovice

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down