Víte o obecním či městském architektovi, na něhož jste pyšní? Je ve vašem městě či ve vaší obci budova či připravena studie stavby, kterou byste se rádi pochlubili? Přihlaste je (autora, dílo i vaši obec) do druhého ročníku soutěže Architekt obci. Vyhlašuje ji Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a časopisem Moderní obec. Jde o jednu z kategorií tradičního klání Architekt roku, pořádaného společností ABF. Cenu získá tandem architekt – obec, který se v uplynulých nejméně pěti letech významně zasloužil o architekturu a rozvoj veřejného prostoru.
„Ve Svazu měst a obcí ČR jednoznačně podporujeme dlouhodobou spolupráci architektů se samosprávami. Aby fungovala, musí jít o vzájemný interaktivní a velice úzký vztah,“ uvedla členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR a starostka Jílového u Prahy Květa Halanová a dodala: „Nejen na to má upozornit soutěž Architekt obci. Chce také vyzdvihnout fakt, že veřejný prostor velmi ovlivňuje kvalitu života a kulturní rozvoj společnosti. To, jak se v něm cítíme, jak se nám ve městech a obcích žije, na nás působí daleko víc, než si vůbec uvědomujeme.“
Uzávěrka přihlášek je 16. června 2017, podrobnosti jsou k dispozici nawebu: www.smocr.cz a na svazovém facebooku: https://www.facebook.com/smocr1/?fref=ts. Sociální síť je důležitá i proto, že z ní s největším počtem „kliknutí“ vzejde favorit veřejnosti. Vítěze soutěže pak vybere odborná porota. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny na podzim v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.
Vítězka prvního ročníku, architektka města Litomyšl Zdeňka Vydrová, uvedla: „Kontinuita práce městského architekta má nepochybně vliv na kultivaci prostředí. Snažím se o koncepční přístup k řešeným problémům, zohledňuji nezbytné vazby a souvislosti a snažím se o nich diskutovat. Komunikace s politickým vedením města a dalšími orgány samosprávy a státní správy je naprosto přirozenou součástí mé práce.“ Na její slova navázal sarosta města Litomyšl Radomil Kašpar: „Vítězný regulační plán Mariánské ulice z dílny Zdeňky Vydrové, byť jde o území nevelké rozsahem, je ojedinělým a důležitým počinem. Památková rezervace v Litomyšli téměř neobsahuje proluky, takže jsme dosud žádnou regulaci nepřipravovali. Bylo třeba připravit novou zástavbu tak, aby s ní byl spokojen nejen architekt a zadavatel (město), ale aby ji odsouhlasili i vlastníci pozemků. Ceníme si toho, že se podařilo připravit kvalitní návrh a přijetí dokumentu proběhlo poměrně nekonfliktně.“
Do soutěže Architekt obci 2017 se mohou hlásit obce a města spolu s architekty z celé republiky s projekty typu: územní i regulační plán, územní či obdobná studie s dopadem na veřejný prostor, jedna či série realizací stavebních objektů. Odborná porota, kterou letos tvoří Josef Pleskot, Adam Gebrian, Antonín Novák, Regina Loukotová a Marcela Steinbachová, bude hodnotit kvalitu architektonického/urbanistického řešení a udržitelnost, výběr místa a koncept, spolupráci samosprávy, architekta a obyvatel, tedy příběh vzniku a přínos pro kvalitu života.
Co je třeba k přihlášce:
- Popis dlouhodobé spolupráce architekta a samosprávy a výsledků
- Tři fotografie stavebního díla nebo tři snímky územního plánu, regulačního plánu nebo územní či obdobné studie (doporučuje se hlavní výkres a vizualizace). Připouští se až pět snímků územního nebo regulačního plánu nebo územní či obdobné studie doplněné pěti fotografiemi staveb, které na základě těchto plánů vznikly.*
Do kdy je možné se přihlásit:
Kam přihlášky poslat:
- Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 00 Praha 4
- nebo přes úloženku na e-mailovou adresu: tuzilova@smocr.cz.
/zr/
Na snímku: Galerie Pakosta postavená v Městské památkové rezervaci Litomyšl – architektka Zdeňka Vydrová
Foto: archiv