Je tu opět soutěž Architekt obci 2017. Přihlášky lze posílat do 16. června

Víte o obecním či městském architektovi, na něhož jste pyšní? Je ve vašem městě či ve vaší obci budova či připravena studie stavby, kterou byste se rádi pochlubili? Přihlaste je (autora, dílo i vaši obec) do druhého ročníku soutěže Architekt obci. Vyhlašuje ji Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a časopisem Moderní obec. Jde o jednu z kategorií tradičního klání Architekt roku, pořádaného společností ABF. Cenu získá tandem architekt – obec, který se v uplynulých nejméně pěti letech významně zasloužil o architekturu a rozvoj veřejného prostoru.

Ve Svazu měst a obcí ČR jednoznačně podporujeme dlouhodobou spolupráci architektů se samosprávami. Aby fungovala, musí jít o vzájemný interaktivní a velice úzký vztah,“ uvedla členka předsednictva Svazu měst a obcí ČR a starostka Jílového u Prahy Květa Halanová a dodala: „Nejen na to má upozornit soutěž Architekt obci. Chce také vyzdvihnout fakt, že veřejný prostor velmi ovlivňuje kvalitu života a kulturní rozvoj společnosti. To, jak se v něm cítíme, jak se nám ve městech a obcích žije, na nás působí daleko víc, než si vůbec uvědomujeme.

Uzávěrka přihlášek je 16. června 2017, podrobnosti jsou k dispozici nawebu:  www.smocr.cz a na svazovém facebooku: https://www.facebook.com/smocr1/?fref=ts. Sociální síť je důležitá i proto, že z ní s největším počtem „kliknutí“ vzejde favorit veřejnosti. Vítěze soutěže pak vybere odborná porota. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny na podzim v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

Vítězka prvního ročníku, architektka města Litomyšl Zdeňka Vydrová, uvedla: „Kontinuita práce městského architekta má nepochybně vliv na kultivaci prostředí. Snažím se o koncepční přístup k řešeným problémům, zohledňuji nezbytné vazby a souvislosti a snažím se o nich diskutovat. Komunikace s politickým vedením města a dalšími orgány samosprávy a státní správy je naprosto přirozenou součástí mé práce.“ Na její slova navázal sarosta města Litomyšl Radomil Kašpar: „Vítězný regulační plán Mariánské ulice z dílny Zdeňky Vydrové, byť jde o území nevelké rozsahem, je ojedinělým a důležitým počinem. Památková rezervace v Litomyšli téměř neobsahuje proluky, takže jsme dosud žádnou regulaci nepřipravovali. Bylo třeba připravit novou zástavbu tak, aby s ní byl spokojen nejen architekt a zadavatel (město), ale aby ji odsouhlasili i vlastníci pozemků. Ceníme si toho, že se podařilo připravit kvalitní návrh a přijetí dokumentu proběhlo poměrně nekonfliktně.

Do soutěže Architekt obci 2017 se mohou hlásit obce a města spolu s architekty z celé republiky s projekty typu: územní i regulační plán, územní či obdobná studie s dopadem na veřejný prostor, jedna či série realizací stavebních objektů. Odborná porota, kterou letos tvoří Josef Pleskot, Adam Gebrian, Antonín Novák, Regina Loukotová a Marcela Steinbachová, bude hodnotit kvalitu architektonického/urbanistického řešení a udržitelnost, výběr místa a koncept, spolupráci samosprávy, architekta a obyvatel, tedy příběh vzniku a přínos pro kvalitu života.

Co je třeba k přihlášce:

  • Popis dlouhodobé spolupráce architekta a samosprávy a výsledků
  • Tři fotografie stavebního díla nebo tři snímky územního plánu, regulačního plánu nebo územní či obdobné studie (doporučuje se hlavní výkres a vizualizace). Připouští se až pět snímků územního nebo regulačního plánu nebo územní či obdobné studie doplněné pěti fotografiemi staveb, které na základě těchto plánů vznikly.*

Do kdy je možné se přihlásit:

  • do 16. června 2017

Kam přihlášky poslat:

  • Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 00 Praha 4
  • nebo přes úloženku na e-mailovou adresu: tuzilova@smocr.cz.

/zr/

 

Na snímku: Galerie Pakosta postavená v Městské památkové rezervaci Litomyšl – architektka Zdeňka Vydrová

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down