Jedenáctiletý Marek svým snímkem Zámecké zrcadlení zvítězil v soutěži Mladí fotografují památky

Jedna z největších světových akcí pro mladé v oblasti kulturního dědictví – soutěž Mladí fotografují památky – od roku 2007 pevně zakotvila také v České republice. Tehdy totiž bylo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska osloveno Radou Evropy a vyzváno, aby se ujalo pořádání této soutěže v České republice. V úterý 22. června byly v Národním muzeu v Praze vyhlášeny výsledky letošního ročníku národní soutěže.

Soutěž Mladí fotografují památky je učena pro žáky a studenty základních a středních škol s tím, že fotografie, které pořídí, budou vyjadřovat hlavní myšlenky Dnů evropského dědictví (www.ehd.cz). Celá akce má podpořit zájem a znalosti našeho kulturního dědictví, podpořit znalosti historických budov a zahrad, venkovských a městských krajin uznávané památkové hodnoty či neobvyklé krásy. Soutěž není pouhou „fotografickou” akcí, ale spíše zážitkem spojeným s uměleckým a památkovým dědictvím. Soutěžící by se proto měli vyhýbat námětům, které přes svou možnou fotografickou zajímavost neodpovídají takovému záměru.

Prvenství v letošním ročníku soutěže Mladí fotografují památky patří jedenáctiletému Marku Semerákovi  (na snímku ve fotogalerii dole první zprava). V soutěži zvítězil se snímkem Zámecké zrcadlení (zámku v Náchodě), viz foto nahoře. Za snímek Želiv – klášter druhé místo obsadil třináctiletý Vojtěch Hospodka (na snímku uprostřed), na třetí místo snímkem Kaplička sv. Prokopa – Čehovice dosáhla stejně stará Rozálie Nováková.*
/rš/

K foto nahoře:

Vítězný snímek  jedenáctiletého Marka Semeráka nazvaná Zámecké zrcadlení – Náchod (soutěž Mladí fotografují památky)

Foto: archiv SHS ČMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down