Jednoduchá registrace a 100 tisíc korun jako jedna z cen. Probíhá 3. ročník soutěže obecních inovací na platformě Obec 2030 

Soutěž o nejatraktivnější obecní řešení v oblasti soběstačné energetiky a environmentální odpovědnosti právě probíhá na platformě Obec 2030. Obce nebo městské části se do soutěže registrují jednoduše a bezplatně, hlavním cílem je sdílet inspiraci v podobě dobré praxe napříč republikou. Nerozhoduje velikost projektu, ale nápaditost, provedení i přínos životnímu prostředí a v neposlední řadě i obecní kase. Obce mohou podávat přihlášky až do konce srpna.

První dva ročníky naší unikátní soutěže ukázaly, že Česká republika je plná příkladů dobré praxe v podobě inovativních řešení energetické soběstačnosti i environmentální odpovědnosti. Věřím, že ve stejném duchu budeme pokračovat i v ročníku třetím. Zakládáme si na tom, abychom nezahrnovali obce administrativou, přihlášení je proto velmi snadné a bez papírování,“ říká Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR.

Obce se mohou přihlašovat do soutěže přímo on-line na webových stránkách platformy Obec 2030 zde. Přihlášku vyplní v řádu minut, není nutné dokládat podrobnou dokumentaci. Při registraci si obce vystačí s jednoduchým popisem projektu a jeho hlavními přínosy. Přihlásit se může zcela zdarma jakákoliv obec (s výjimkou krajských měst) nebo městská část v České republice.

Do třetího ročníku soutěže přijímáme projekty s lokálním charakterem (realizované obcí či místní komunitou), které mají vliv na snižování produkce emisí CO2. Může se jednat o opatření v energetice jako například projekty energetických úspor či výstavby vlastních zdrojů, případně opatření v péči o klima, jako je například obnova biodiverzity, návrat vody do krajiny, výsadba zeleně a podobně,“ dodává Michal Svoboda, energetický konzultant a manažer platformy Obec 2030.

Obec vedle propagace svých řešení na sociálních sítích a na webu platformy Obec 2030 může  získat atraktivní ceny, například v podobě finančního příspěvku 100 000 korun, zapůjčení elektromobilu, zpracování projektové dokumentace pro solární elektrárnu na obecní budovu nebo služby energetického manažera zdarma či bezplatné zpracování veřejné zakázky dle výběru obce.

Do soutěže se už několik obcí registrovalo, například Lipová u Šluknova přihlásila svůj projekt účinné, a přitom citlivé energetické optimalizace historického domu (viz snímek nahoře). Lučina u Tvarožné Lhoty přihlásila zase svou udržitelnou rekreační a singletrekovou oblast.

Vítězi minulých ročníků se staly obec Červená Voda za revitalizaci nivy toku Březná, v roce 2021 zvítězilo Veselíčko za projekt komunitní kompostárny.

/zr/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down