Jihlava vydala argumentář pro vyvracení námitek k zásadám pro spolupráci s investory

Praktický argumentář, který má i v dalších městech pomoct s vedením debaty o využití takzvaných Zásad pro spolupráci s investory, vydalo ve formě interaktivní elektronické brožury město Jihlava. Je volně dostupný na webu města.

Zásady jsou nový způsob, jakým města regulují vstup developerů do svého území. Pracuje s nimi zatím několik měst nebo pražských městských částí, aktuálně se o nich ale vede debata i v Praze nebo v Brně. Nejdál je však právě Jihlava, kde má o přijetí zásad hlasovat zastupitelstvo už 17. prosince. Jihlava tak má šanci stát se prvním statutárním městem, které zásady zavede.

"Cílem argumentáře je ukázat, že Zásady pro spolupráci s investory jsou krokem k naplňování podmínek udržitelného rozvoje a ekonomické prosperity měst. Jejich smyslem je vytvářet transparentní podmínky a předvídatelné prostředí a lákat investory, kteří mají zájem podílet se s městem na zvýšení kvality života pro současné i nové obyvatele a ne jen bezhlavě vtrhnout do území a zase rychle odejít," uvedl náměstek primátorky města Jihlava Vít Zeman, který za přípravou zásad stojí.

Praktický argumentář vychází z častých námitek, které se objevily v médiích nebo ve veřejné debatě a nabízí k nim věcnou argumentaci od právníků, představitelů samospráv, developerů, architektů i neziskových organizací. "Publikace může být užitečná všem, kteří se chtějí o zásadách dozvědět víc, nebo mají pochyby o jejich vhodnosti. Zároveň může být argumentář přínosný pro další obce, které budou podobně jako Jihlava procházet veřejnou debatou o tom, zda zásady přijmout či nikoliv,” doplnil Zeman.

Přijetí zásad může městům a jejich obyvatelům pomoci řešit řadu problémů, které jsou takřka vždy spojeny s novou výstavbou. “Patří mezi ně chybějící místa ve školách a školkách, malá kapacita dopravní infrastruktury, neodpovídající kvalita veřejných prostranství nebo nedostatečná kapacita vodovodů a kanalizací," vysvětlil advokát Jiří Nezhyba z Frank Bold Advokáti.

“Velkou přidanou hodnotou zásad je to, že prospívají také developerům, protože jasně a transparentně stanovují pravidla a poskytují jisté garance. Věříme, že s jejich pomocí, už brzy vytvoříme společenské klima podporující férovou spolupráci investorů a samospráv ke prospěchu nás všech,” uvedl Pavel Franc, CEO Frank Bold Advokáti. Dokument je volně dostupný na webových stránkách města.

 

 

/zr/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down