Jihlava zavede od 1. dubna zkušební systém sdílených kol

Na začátku dubna se v ulicích Jihlavy objeví 112 modrých sdílených kol značky Nextbike. Jihlavané i návštěvníci města je budou moci použít jako dopravní prostředek pro své pravidelné nebo volnočasové cesty. Kola budou k dispozici asi na 50 stanovištích.

Kola jsou rychlejší než chůze, nečekají na spoje podle jízdního řádu, neprodukují emise, hluk ani nezabírají parkovací místa. Navíc prospívají zdraví a pomáhají i dopravě. Kola budou sdílená, takže není třeba se o ně starat nebo strachovat. Stačí si je jen půjčit a jet.

„Sdílená kola budou mít osm převodů, cyklisté se nemusejí bát stoupání. V Jihlavě je to od řeky k nejvyšším bodům sídlišť kolem 50 výškových metrů – podobně jako v Písku nebo ve Zlíně, kde sdílená kola úspěšně fungují již několik let,“ sdělil radní pro dopravu Jaroslav Vymazal.

Stanoviště sdílených kol budou v centru města i v jeho okrajových částech, kolem řeky i na kopcích. Kola bude možné vypůjčit a vrátit u obchodů a služeb, kulturních institucí, úřadů, v sídlištích nebo u středních škol a zastávek.

Roční zkušební provoz systému sdílených kol odsouhlasili na svém únorovém zasedání jihlavští zastupitelé a uvolnili na něj částku 2,2 mil. korun. „To umožní, že prvních 15 minut jízdy na zapůjčeném kole bude pro každého zdarma. Provozovatel navíc zajistí kontrolu a servis kol tak, aby byla bezpečná,“ uvedl Jaroslav Vymazal a dodal, že pokud se sdílená kola osvědčí, může být systém v dalších letech rozšiřován.

V současné době je ve městě přes 39 km různých cykloopatření a výstavba dalších se chystá i v letošním roce. Vzniknout by měla například stezka mezi kaštanovou alejí a Telečskou ulicí, od Mlýnské ulice po Helenínskou nebo z Hosova do Popic.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down