Jihočeské obce schválily desetiletý rozvoj svého vodárenského svazu

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) má novou koncepci investiční výstavby na roky 2018–2028, zahrnující postupnou obnovu infrastruktury, zejména dálkových řadů. Na červnové valné hromadě ji schválili zástupci více než dvou set obcí a měst, sdružených ve vodárenském svazu.

„Svaz ukázal schopnost a shodu přijímat strategická rozhodnutí. To umožní, aby i do budoucna byl celý systém i nadále funkční a na většině území Jihočeského kraje garantovat dostatek pitné vody. Velmi si toho cením,“ uvedl Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.

Nová koncepce zahrnuje například modernizaci problematických dálkových úseků ocelového potrubí, kterých je 313 km. Omezilo by se tím i tzv. druhotné zaželeznění pitné vody, které vzniká při jejím dlouhém zdržení v ocelových rourách. Dochází k němu při poklesu spotřeby, kdy se odebírá pouze část možné a také zajišťované kapacity řadu.

Mezi hlavní stavby na období let 2018–2028 patří vodovody Hluboká n. V. – Zliv a Zliv – Chlum, přívodní řad surové vody Římov – ÚV Plav a řady Soběslav – Doubí, Hodušín – Milevsko, Tábor – Čekanice, Všechov – Klokoty, Hlavatce – Zdoba, oprava štoly Římov – Plav a dechlorace řadu Vodňany.

Mezi investice podmíněné změnou odběrů vody a získáním dotací patří úseky řadů Těšovice – Šibeniční Vrch, Vlkov – Amerika, Vlkov – Kuřidlo a Drahonice – Sedliště – Čejetice.

Do kategorie zamýšlených investic, jejichž zahájení je vázané na získání dotací, pak patří stavby nazvané Zásobování Třeboňska II a severního Písecka II a také napojení obcí Chotoviny, Bavorov, Přešťovice, Pacelice, Vlachovo Březí na vodárenskou soustavu.

Jihočeský vodárenský svaz nyní všem napojeným obcím a městům garantuje stoprocentní dodávku pitné vody. Celkem jde o téměř 35 milionů kubických metrů ročně. Reálná potřeba je aktuálně 23 milionů kubických metrů, přičemž přímo ze soustavy se odebírá jen 15,5 milionu. Takto nízký odběr proto v některých zásobovaných lokalitách už naráží na provozní i finanční limity, a je proto třeba hledat i nová řešení a přístupy.

Valná hromada za nové členy přijala obce Stádlec a Chotoviny. Tím počet měst a obcí sdružených v JVS vzrostl na 263.

 

Jihočeský vodárenský svaz v číslech:

  • 400 000 zásobovaných obyvatel
  • 550 km potrubí, z toho:
  • 445 km hlavních řadů
  • 106 km vedlejších řadů
  • 3 úpravny vody
  • 17 čerpacích stanic
  • 35 vodojemů
  • Celková hodnota majetku činí 7 mld. Kč.

/zun/

K foto:

Úpravna vody Plav

Foto: archiv JVS

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down