Autor
Kategorie:
Ekonomika

Jihočeský kraj si hlídá výuku technických oborů

Zvýšit kvalitu výuky a rozvinout spolupráci s průmyslovými podniky i základními školami ve svém okolí. To je možnost, kterou dostane 15 vybraných středních a odborných škol i učilišť, mezi něž Jihočeský kraj v rámci své pokračující podpory technických oborů rozdělí 137 mil. Kč. O přidělení této...

Zvýšit kvalitu výuky a rozvinout spolupráci s průmyslovými podniky i základními školami ve svém okolí. To je možnost, kterou dostane 15 vybraných středních a odborných škol i učilišť, mezi něž Jihočeský kraj v rámci své pokračující podpory technických oborů rozdělí 137 mil. Kč. O přidělení této sumy rozhodlo v srpnu grémium Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, čímž vyhovělo žádosti kraje o finanční podporu z evropských fondů, konkrétně z OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

»Školy, které tuto dotaci obdrží, jsme vybírali na základě kritérií, která zohledňovala počty technických oborů na škole a upřednostňovala především ty s učebními obory. Každá z nich získá kolem devíti milionů korun. První zálohu ve výši 10 % mohou školy obdržet v průběhu září,« upřesnil náměstek hejtmana Ing. Jaromír Slíva s tím, že cílem tohoto projektu je vést mladé lidi k profesím, po kterých je poptávka na trhu práce.

Jak náměstek hejtmana dále uvedl, školy mohou tyto peníze mj. využít k zaplacení pedagogů a expertů či k nákupu přístrojů podporujících názornou výuku, jako jsou CNC frézky, elektronické vybavení dílen nebo 3D tiskárny. »Součástí naší koncepce je i snaha o rozšiřování možností spolupráce středních škol s průmyslovými podniky, kam už nyní někteří žáci docházejí na pravidelnou praxi,« naznačil Jaromír Slíva. »Navíc budou moci střední školy, díky svému lepšímu zázemí, také seznamovat žáky základních škol s moderními technologiemi formou společných dílen,« dodal náměstek hejtmana.

Podpora výuky technických oborů, včetně zapojení základních škol do tohoto procesu, je jednou ze základních koncepcí Jihočeského kraje. Dokládá to mj. i skutečnost, že od roku 2010 kraj začal žákům vybraných technických oborů vyplácet motivačními stipendia. Letos na jaře pak krajský úřad ředitelům základních škol rozeslal tzv. profesní mapy označené nápisem Studovat technické obory je moderní – dobré zaměstnání, jistá budoucnost. Je na nich vyznačeno celkem 14 středních škol a 38 firem, které mezi sebou na jihu Čech úzce spolupracují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *