01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jižní Morava buduje on-line rezervační systém

Zavést rezervační systém Jižní Moravy je cílem projektu financovaného v rámci Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Podle zadání Centrály cestovního ruchu - Jižní Morava jej letos uskutečňuje společnost World Media Partners s dalšími partnery. Byť do systému ještě není zapojeno příliš mnoho ubytovacích zařízení, je funkční a začal se využívat již v této turistické sezóně.

Na počátku provedená aktualizace databáze ubytovacích zařízení podchytila na území jižní Moravy (včetně celého Slovácka) 1360 objektů, z toho 292 hotelů a motelů, 47 chat a chalup k pronájmu, 133 kempů a chatových osad, 555 penzionů, 164 ubytování v soukromí a 169 ubytoven. U 1123 zařízení v kategorii hotel, hotel garni, motel a penzion se uskutečnil průzkum používaných hotelových/recepčních systémů (proběhl i na území Zlínska). Ponecháme-li stranou tři čtvrtiny z nich (834), kde používají papírovou rezervační knihu, nejčastějšími systémy jsou Agnis, Savarin, PC hotel, Rehos, Hores a Previo, celkem 13 systémů bylo zaznamenáno u více než tří zařízení.

Jako základ pro rezervační systém cestovního ruchu Jižní Moravy byl vybrán systém Previo, který je v základní verzi jako rezervační systém nabízen v rámci tohoto projektu provozovatelům bezplatně a má množství partnerů - prodejních kanálů. Umožňuje také snadnou integraci on-line rezervačního formuláře do webových stránek ubytovacího zařízení. Nicméně nabízí se otázka: Zadá-li si dnes uživatel internetu do vyhledávače například "ubytování Kyjov", ve výsledcích se mu objeví řada různých katalogů, rezervačních systémů i odkazy přímo na webové stránky některých ubytovacích zařízení. Proč tedy budovat nový rezervační systém?

PŘEHLED O VOLNÝCH POKOJÍCH

"Cílem je zavést rezervační systém, který bude fungovat v režimu on-line. Návštěvníci tak nebudou muset pslovovat jednotlivá ubytovací zařízení se svým požadavkem, nýbrž snadno a rychle si portálech www.jizni-morava.info nebo www.jizni-morava.cz sami zjistí aktuální disponibilitu pokojů a lůžek," vysvětluje Vít Pechanec, jednatel společnosti World Media Partners.

Systém je již propojen s celosvětově druhým největším rezervačním systémem Booking.com, takže všechna ubytovací zařízení z regionu Jižní Moravy, která do něj byla zapojena, se zobrazují automaticky také na uvedených portálech a provize ze zprostředkovaného obchodu se v nezměněné výši platí provozovateli Booking.com. Všechna ostatní ubytovací zařízení mohou být zapojena do rezervačního systému Jižní Moravy prostřednictvím systému Previo. Pokud mají vlastní recepční software a budou se rozhodovat mezi Booking.com a Previo, u prvního systému budou muset aktualizovat obsazenost, u druhého bude jejich kapacita nabízena podle rozhodnutí provozovatele v režimu on-line nebo off-line. Pro recepční systémy Mefisto a Pato Foms je možné provést automatizované propojení a obsazenost nebude nutné ručně aktualizovat.

Počátkem července rezervační systém Jižní Moravy registroval dohromady 69 smluvních ubytovatelů, z nichž 39 bylo on-line. Zapojení ubytovacích zařízení do tohoto rezervačního systému je přitom bezplatné, tedy bez jakýchkoliv vstupních či paušálních poplatků.

SE ZÁZEMÍM TURISTICKÉHO PORTÁLU ČR

Výhodou zapojení do rezervačního systému Jižní Moravy je to, že uživatelé hledající ubytování získávají mnohem více informací než jen o samotném ubytovacím zařízení. Tím, že portál www.jizni-morava.info je napojen na turistický portál ČR www.czecot.com, využívá také jeho datovou strukturu a bohaté informační zázemí. V praxi to znamená, že když si uživatel chce rezervovat ubytování, zobrazí se mu nejen detailní informace o všech ubytovacích zařízeních v daném městě, zapojených do systému, ale může po vybrání jednoho z nich také vyhledat, jak se na místo dostane autem, vlakem, autobusem, kde je nejbližší letiště, kde se nachází nejbližší informační centrum. Může si také prohlédnout předem, jaké zajímavosti ho čekají v okolí (i s udáním vzdálenosti od ubytovacího zařízení) a jaké akce se zde konají.

To vše se uživatel dozví v souvislosti s jediným hotelem. Může však pokračovat dále a prostudovat celý turistický portál ČR a jeho kalendář aktuálních akcí, přehledně roztříděnou nabídku služeb a možností, jak trávit aktivní dovolenou. A to jiné katalogy a rezervační systémy zpravidla ani zdaleka nenabízejí.

JAROSLAV WINTER

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down