Brno a jižní Morava dostávají „vědecký“ punc

Je možné operovat mozek bez použití skalpelu? Dá se diagnostikovat Parkinsonova choroba před tím, než vypukne? A jak nahradit toxické materiály v mobilních telefonech? To jsou pouze některé z otázek, na něž nyní v jihomoravských výzkumných institucích hledá odpovědi 26 vědců z celého světa. Přilákal je tam program SoMoPro, díky jehož grantu nyní přijde do jihomoravské vědy bezmála 100 mil. Kč.

 

Jihomoravský kraj totiž  letos získal grant z programu už potřetí. Na Dni SoMoPro, který se konal dnes, v úterý 17. března, v brněnském sídle kraje,  to oznámil hejtman Michal Hašek. Dosud také díky grantům ze SoMoPro v Brně působilo již 53 špičkových zahraničních vědců.

„Mohu potvrdit, že Evropská komise schválila projektovou žádost SoMoPro III. Návrh grantové smlouvy s Evropskou komisí předložím již v dubnu zastupitelstvu Jihomoravského kraje,“ uvedl hejtman. Grant z programu SoMoPro III se začne čerpat ještě letos a jeho využití je naplánováno až do roku 2020. Celková hodnota grantu představuje téměř sto milionů korun, přičemž z rozpočtu kraje bude tato suma dorovnána z poloviny. S vyhlášením první výzvy se počítá na podzim letošního roku.

V Jihomoravském kraji se podařila zcela unikátní věc. To, že jsme opakovaně získali prestižní grant,  je i v evropském měřítku naprosto nevídané. Vyžaduje to totiž úzkou spolupráci politické, akademické i komerční sféry a dokazuje to, že Jihomoravský kraj má na evropské mapě vědy a inovací důležité místo. Program SoMoPro se stal v průběhu své existence vzorem pro další podobné programy v celé Evropské unii,“ dodal Michal Hašek.

Program SoMoPro je nyní více zaměřen na oblasti posilující konkurenceschopnost jižní Moravy na mezinárodním poli, jako je materiálový výzkum, informační a komunikační technologie či biotechnologie a biomedicína. Program je součástí Regionální inovační strategie. „Záleží nám na dalším rozvoji inovativní ekonomiky na jižní Moravě a příchodu nových domácích a zahraničních investic do sofistikovaných oblastí průmyslu, proto je podpora programu SoMoPro naší trvalou prioritou,“ uzavřel hejtman Michal Hašek.*

/jm/

 

Na snímku: Vědci, kteří budou v jihomoravské metropoli využívat grant z programu SoMoPro III. Vpředu uprostřed hejtman Michal Hašek.

Foto: archiv  SoMoPro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *