Josef Bezdíček a Jan Kruml byli jako Osobnosti venkova 2020 a 2021 uvedeni do Síně slávy – pocta za rozvoj venkova

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR již potřetí uvedla do Síně slávy – pocta za rozvoj venkova významné osobnosti za jejich celoživotní přínos rozvoji venkova. Ocenění z rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, předsedy senátní stálé komise Jiřího Voseckého, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veroniky Vrecionové a ředitele Národního divadla Jana Buriana dnes převzali Josef Bezdíček a Jan Kruml. Slavnostní akt se odehrál ve Frýdlantském salonku Valdštejnského paláce, sídle horní parlamentní komory.

„Toto ocenění se uděluje za celoživotní práci a přínos českému venkovu. Oceněným bych tímto chtěl poděkovat za jejich přínos k rozvoji českého venkova a za jejich vize, které měli a v průběhu svého života pro český venkov zrealizovali,“ uvedl předseda komise senátor Jiří Vosecký. A dodal: „Jako dlouholetý starosta si také velmi dobře uvědomuji, kolik překážek museli překonat a kolik úsilí a práce museli vynaložit. A za to vám patří náš dík.“

Do pomyslné Síně slávy tak byly uvedeny další osobnosti, a sice Josef Bezdíček, emeritní starosta obce Čermná nad Orlicí, a čestný předseda Komory obcí Svazu měst a obcí ČR a Osobnost venkova roku 2020, a Ing. Jan Kruml, Osobnost venkova 2021.

Josef Bezdíček od prvopočátku hájil zájmy malých obcí v okresním shromáždění obcí v okrese Rychnov nad Kněžnou. Hlavním tématem té doby pro něj byla doprava, sociální problematika a zdravotnictví. Věnoval se problematice malých obcí, a to především jejich spolupráci. Zkušenosti pro svoji práci se společenstvími malých obcí sbíral i v cizině, například ve Francii, Rakousku a na Slovensku. Po roce 2005 začal v kraji propagovat metodu LEADER a jeho obec Čermná nad Orlicí se zapojila do místních dobrovolných svazků obcí a následně i do Místní akční skupiny.

Jan Kruml patřil do skupiny aktivistů, kteří 1. června 1993 založili Spolek pro obnovu venkova ČR, stál u zrodu Programu obnovy venkova a přispěl k získání dotace na tento program ze státního rozpočtu. Zasadil se o rozšíření soutěže Vesnice roku o kategorii Zlatá cihla v Programu obnovy venkova i o začlenění oceněných staveb do nově vydávané edice Venkovské stavby. Jako milovník folkloru vždy zdůrazňoval citový vztah k domovu, vlastní iniciativu a angažovanost občanů a také náležitou podporu demokratického státu, jako nezbytných předpokladů zdravého rozvoje venkova.*

/zr/

Na snímku: Do Síně slávy – pocta za rozvoj venkova byl dnes uveden i Josef Bezdíček (uprostřed vpředu)

Foto: Facebookový profil Svazu měst a obcí ČR

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down